Ide asi o 2-tisíc ľudí, ktorí za federácie naposledy pracovali na Slovensku. Tlačová hovorkyňa českého ministerstva práce a sociálnych vecí Kateřina Beránková SME povedala, že už vedia o štyroch žalobách.
Príspevok Česko vyplatilo ľuďom, ktorí mali nárok na dôchodok z českého dôchodkového poistenia aspoň za časť júna 2004. Kritérium "bydlisko dôchodcu" nepoužilo, podľa Beránkovej by bolo v súlade s právom Európskej únie bezvýznamné. Príspevok teda dostalo aj 11 586 ľudí, ktorí dnes žijú na Slovensku.
Aj Slovensko vlani dôchodcom prispelo po tisícke, no len tým, ktorí mali bydlisko na jeho území. Dôchodcovia žijúci mimo krajiny tak vyšli naprázdno.
Český minister práce a sociálnych vecí Zdeněk Škromach sa podľa Práva informácii o žalobách začudoval. Títo ľudia by podľa neho mali žalovať Slovensko, že "ich diskriminuje".
Česi, ktorí dostávajú dôchodok zo Slovenska, ho majú o niekoľko tisíc korún nižší, ako keby ho dostávali z Česka. Škromach povedal, že nie je možné, aby "český štát na úkor českých dôchodcov doplácal neustále na slovenské dôchodky", a že "nemôže byť predmetom polemík", že Česko sa o svojich dôchodcov stará "výrazne lepšie" ako Slovensko. To by podľa neho pol milióna slovenských dôchodcov mohlo povedať, že "sú vlastne československí dôchodcovia", a tak im Česko má dôchodok "dorovnať".
Slovenský minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník cez hovorcu Martina Danka reagoval, že "je pravda, že vďaka historickým nerovnováham" sú dôchodky v Česku vyššie ako na Slovensku, no podľa neho treba povedať, že Česko to udržiava len za cenu neúmerného zadlžovania budúcich generácií.
Poberatelia slovenských dôchodkov v Česku však majú nádej, že 1000-korunový príspevok dostanú. Slovenské ministerstvo "skúma právne možnosti a obmedzenia" tejto myšlienky.