Koľko poschodí bude mať? 8, 22 alebo 34? Prvé povolenie bolo na osem poschodí, potom chcel investor 34, teraz to má byť 22. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Časť obyvateľov Bratislavy sa búri proti stavbe 22-poschodového vežiaku na Šancovej ulici. Najviac ich pobúril postup investora, ktorý mal povolenie na osemposchodovú budovu, potom požiadal o zmenu stavby na 34-poschodovú budovu, a teraz žiada o povolenie na 22 poschodí.
Nespokojní založili občiansku iniciatívu, spísali petíciu, a pretože ide o pamiatkovo chránenú oblasť, obrátili sa na ministerstvo kultúry. Tvrdia, že stavba sa na okraj širšieho historického centra nehodí, že zatieni ostatné budovy a zhorší kvalitu bývania.
Zástupca starostu Andrej Petrek hovorí, že investor budovu už od začiatku staval tak, aby základy vyhovovali viac ako ôsmim poschodiam. Šéfka bratislavských ochranárov Katarína Šimončičová si myslí, že toto je návod pre každého investora, ako postupne postaviť stavbu, ktorá by na začiatku asi narazila na odpor.
Ľudia v inciatíve si myslia, že ich záujem by mala brániť aj samospráva, teda mestská časť Staré Mesto. Poslanci a starosta Peter Čiernik tvrdia, že veľa urobiť nemôžu. Mestská časť je stavebným úradom, ktorý bude rozhodovať o povolení pre vežiak a starosta je štatutárom úradu. Petrek hovorí, že mestská časť nemôže vydávať stanoviská sama sebe, ani poslanci nemôžu zaviazať starostu, aby za občanov vyjednával. "Nemôžeme tu deklarovať politicko-komunálny záujem."
Úrad sa rozhodne podľa podkladov, ktoré mu stavebník predloží. "Ak budú v poriadku, vežiak povolíme," hovorí Petrek.
Miestny poslanec Ondrej Dostál z OKS, ktorý je členom iniciatívy proti stavbe, hovorí, že výšková budova sa do lokality nehodí. "Ako poslanci sme mohli urobiť len to, že sme starostovi odporučili, aby povolenie na zmenu stavby pred dokončením nepodpísal, ak bude porušený zákon. Teraz môžeme sledovať stavebný úrad, ako naloží s kritickými vyjadreniami."
Spoluorganizátor iniciatívy Peter Hodál povedal, že je smutné, ak občania musia preskúmavať zákonnosť celého procesu. "Občania musia suplovať činnosť úradov." Včera dali tri podnety proti rozhodnutiu krajských pamiatkarov, ktorí zvýšenie stavby z 8 na 22 podlaží napokon schválili. Rozhodli vraj v rozpore s pamiatkovým zákonom.
Hodál si myslí, že starosta môže stavbu zastaviť. "Nesmie povoliť stavbu, ktorá ruší urbanisticko-architektonické hodnoty a znižuje kvalitu bývania." Petrek však upozornil, že stavebník už predložil doklady, ktoré zatiaľ tvrdenia iniciatívy vyvracajú. Povedal, že občania si môžu dať vypracovať odborné posudky, ktoré by vyvrátili tie investorove. Tvrdí, že ak občania stavbu spochybňujú, musia to aj dokázať. Len svetlotechnický posudok však stojí asi 20-tisíc korún.
Občania budú musieť navyše dokázať, že proti zákonu išlo aj hlavné mesto a krajskí pamiatkari. Podľa tlačového oddelenia primátora Andreja Ďurkovského vežiak do lokality patrí a nezhorší ani životné prostredie ani dopravu.
Kauza je výsledkom toho, že v hlavnom meste sa stále posudzuje podľa územného plánu, ktorý je vo veľkej mierke. Plán na parcelu, kde by mal stáť vežiak, nedáva jasné pravidlá pre výšku budov. V nejasných pravidlách tápajú aj pamiatkari. Snaha investora zmeniť stavbu a vyťažiť z nej čo najviac, je podľa podnikateľov prirodzená, záleží len na úradoch, či to dovolia. (dro)