
Ľudské embryo. FOTO – ARCHÍV
Začiatkom augusta vyhlásil taliansky gynekológ Severino Antinori, že vyklonuje dieťa. Chce vraj pomôcť manželským párom, ktoré nemôžu mať deti. „Nesmieme premeškať túto príležitosť,“ povedal Antinori vo Washingtone. Potrebovali 200 párov dobrovoľníkov. „Sú ochotní skúsiť to,“ hovoril jeho partner Panos Zavos, americký univerzitný profesor. Obaja vedci chceli preniesť DNA z jadra ľudskej bunky do vajíčka v maternici. Presne ako pri klonovaní prvej ovce Dolly v roku 1997.
O ich pláne sa okamžite začalo hovoriť. Ich kolegovia tvrdili, že veda a ľudstvo ešte nie sú pripravené. Biochemik Art Caplan z Pennsylvánskej univerzity tvrdí, že mnoho pokusov pri klonovaní zvierat nevyšlo a narodili sa monštrá. Prečo by práve Antinoriho deti mali mať to šťastie, aby sa narodili zdravé? Podobný názor má aj Ian Wilmut, ktorý vytvoril Dolly.
Cirkev Antinoriho varovala, aby „sa nehral na Boha“. Vlády jednotlivých krajín odmietli projekt klonovania a začali uvažovať o jeho celosvetovom zákaze.
Do diskusie o klonovaní v auguste zasiahol aj americký prezident George Bush. Mal rozhodnúť, či povolí klonovanie na lekárske účely. To funguje tak, že sa naklononuje kmeňová bunka, ktorá je schopná nahradiť akúkoľvek bunku v tele pacienta. Podľa vedcov to pomôže liečiť napríklad Alzheimerovu chorobu. Žiadny vyklonovaný človek nevyrastie. Bunka však po odobratí potrebného zahynie, a preto lekárske klonovanie napríklad Vatikán odsudzuje.
Bush rozhodol jemne. Výskumu povolil federálne dotácie, ale len tam, kde už došlo ku klonovaniu. Klonovanie nových buniek nebude vláda podporovať.
Samotný vývoj klonovania však nemohol zastaviť. Súkromná farmaceutická spoločnosť Advanced Cell Technology v novembri vyhlásila, že klonovala ľudské vajíčko. Predstavitelia firmy zároveň tvrdili, že nechcú vytvoriť človeka, len kmeňové bunky na pomoc pacientom.
Klonované bunky firmy Advanced Cell Technology však rástli len niekoľko hodín, takže ich bolo málo. Vedci sa preto nevedeli zhodnúť, či sa tento výtvor dá nazvať embryom. V každom prípade to je dôležitý prelom, napísal vtedy denník The Washington Post.
(miš)