Bridgeen Hagansová (vľavo), partnerka Roberta McCartneyho a päť jeho sestier pred Bielym domom. FOTO - REUTERS |
ových z Belfastu.
Obyčajných žien, ktorým v januári zabili brutálne brata. Ich požiadavku spravodlivého súdu s vrahmi z Írskej republikánskej armády v Bielom dome osobne podporil aj americký prezident. Na sto percent, povedali sestry a McCartneyho družka po niekoľkominútovom stretnutí.
Gerry Adams, šéf severoírskej strany Sinn Féin, politického krídla IRA, bol v tom čase neďaleko. V jednom z washingtonských hotelov sa prihováral Američanom írskeho pôvodu. Bush mu odkázal, že si preňho nenájde čas. Malo to silnú symboliku - sestry boli vo svetle reflektorov u Busha a Adams v tieni hovoril k asi 200 prívržencom Sinn Féin. "Je to začiatok konca pre ozbrojenú skupinu, ktorej republikánsky boj za spojené a nezávislé Írsko sa vinul 20. storočím," napísal včera Independent na titulnej strane.
Zdá sa, že sestry prelomili sektárske myslenie severoírskej katolíckej komunity, keď len žiadajú to, čo je prirodzené - spravodlivý súd s vrahmi namiesto nadvlády zákonov podsvetia, teda IRA, ktoré neuznáva britskú políciu a súdy. To je posolstvo, s ktorým zavítali k Bushovi. Pôvodne zamýšľali, že mu odovzdajú dokumenty o vražde ich brata a o tom, ako sa IRA vyhrážala svedkom, napokon si to však rozmysleli a spoľahli sa na bezprostredný rozhovor s Bushom.
Priame ženy v Bielom dome počas recepcie s americkými Írmi stretla jediná komplikácia, keď počas recepcie išli von na cigaretu a keď sa chceli vrátiť, zastavili ich. Bezpečnostná služba preverila znovu ich totožnosť a pustila ich späť.
"Nenechali sme britskú vládu, aby z nás urobila zločincov, nedovolíme ani extrémistom v republikánskom hnutí, aby kriminalizovali náš boj," burácal Adams na stretnutí s priaznivcami Sinn Féin. Jeho strana je presvedčená, že sestry sú zneužívané v politickom boji proti jeho strane. Tie to odmietajú, tvrdia, že sa v politike ani príliš nevyznajú. Ich cestu do Bieleho domu zorganizoval americký konzul v Belfaste a kontakty na najznámejšieho amerického senátora írskeho pôvodu Teda Kennedyho si našli na internete. Kennedy aj ďalší senátori vyzvali IRA na úplné odzbrojenie a Sinn Féin vyzvali, aby s ňou prerušila všetky kontakty.
Sestry sa teraz vrátia do Belfastu a sľubujú, že budú pokračovať v ich kampani za spravodlivý proces. Doma v Írsku aj v Európe.
MAREK CHORVATOVIČ