Výsadbový materiál si zaobstarávame iba u spoľahlivých výrobcov. ILUSTRAČNÉ FOTO - (lov) |
Jar je vhodná pre výsadbu a výsev semien všetkých ovocných druhov. Pôdu a výsadbové jamy bolo treba pripraviť už na jeseň. Ak ste to nestihli, treba tak urobiť čo najskôr. Výsadbový materiál si zaobstarávame iba u spoľahlivých výrobcov zaručujúcich odrodovú pravosť a dobrý zdravotný stav drevín.
Dobrá predvýsadbová príprava pôdy spočíva v hlbšom spracovaní rigolovaním so súbežným zapracovaním organických a priemyselných hnojív. Dávky majú zodpovedať výsledkom agrochemického rozboru pôdy. Ak sa nerigolovalo, potrebné sú väčšie výsadbové jamy, aspoň 1 x 1 x 0,5 až 0,6 metra. Vrchnú vrstvu pri výkope odkladáme zvlášť a prihnojíme ju kompostom aj priemyselnými hnojivami. Pôvodne spodnú vrstvu prihnojíme kvalitným kompostom. Keď je pôda nevhodná (štrk, kamene), vymeníme ju za úrodnejšiu. Na každú jamu treba rátať 20 kilogramov kompostu, 0,30 kilogramu superfosfátu a 0,30 kilogramu síranu draselného, prípadne 1 kilogram plného hnojiva (rôzne formy NPK, Slovcerit). Ak je pôda kyslá, pridávame aj 3 kilogramy mletého alebo dolomitického vápenca. Tieto hnojivá s pôdou dôkladne premiešame. Do dna jamy zatlčieme oporný kolík.
Pred výsadbou stromčeka obnovíme na koreňoch rezné rany, poškodené časti koreňov odrežeme a dlhé hrubšie korene úmerne skrátime.
Dlhšie tenké korene neskracujeme. Výpestky potom na šesť hodín namočíme do vody. Sadiť by mali dvaja ľudia - jeden manipuluje s drevinou, druhý s pôdou. Pôvodne vrchnú vrstvu nahodíme do jamy a úmerne zhutníme ušliapaním, aby stromček "nesadal". Hĺbka výsadby má byť taká ako v škôlke, len drevité bobuľoviny sadíme o 0,10 až 0,15 metra hlbšie. Stromček umiestnime zo severnej strany kolíka. Korene zasýpame štruktúrnou úrodnou pôdou prihnojenou kvalitným kompostom. Stromčekom pritom rázne pohybujeme hore-dolu, aby pôda medzi korene dobre prepadávala. Po ich zasypaní pôdu ušliapeme a zalejeme. Po vsiaknutí vody zasýpanie ukončíme a upravíme polievaciu misu. Kmeň upevníme "osmičkou" k opore a podľa potreby naň namontujeme mechanické chránidlo. Povýsadbový rez zohľadňujúci zvolený tvar urobíme čo najskôr. Rezné rany zatrieme štepárskym voskom alebo stromovým balzamom.
Pred výsadbou jahodových priesad odstrihneme zvyšky poplazov, choré a suché listy, dlhé korene skrátime na 15 centimetrov. Priesady s dobre vyvinutými koreňmi nesadíme pomocou výsadbových kolíkov, ale do jamiek. Pri suchej pôde sa osvedčilo do nich naliať vodu a až po jej vsiaknutí urobiť výsadbu. Na dne jamky urobíme kopček, na ktorý rozprestrieme korene, zasypeme vlhkou pôdou a úmerne pritlačíme. Hĺbka výsadby má byť taká, aby "srdiečko" priesady bolo na úrovni pôdy. Podľa potreby zalievame.
Výsev podpníkových stratifikovaných semien urobíme čo najskôr, aby sa využila zimná vlaha. Hĺbka výsevu by mala zodpovedať trojnásobku najväčšieho rozmeru semena. Pri zámere štepiť v semenisku má byť vzdialenosť medzi riadkami aspoň 0,80 metra, v riadku sejeme redšie (80 až 100 milimetrov). Pri zámere podpníky preškôlkovávať sejeme hustejšie a vzdialenosť medzi riadkami môže byť menšia. Pri ručnom siatí kladieme veľké semená buď ryhou vodorovne alebo ostrejším vrcholom dolu. Pôdu po zahrnutí nad semenami úmerne pritlačíme. Nezabudnime na ochranu proti vtáctvu. Husté semenáčiky v štádiu 2. až 3. listu môžeme s koreňovými balíčkami prepichovať.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.