BRATISLAVA – V Bruseli na Silvestra odovzdal belgický premiér Guy Verhofstadt vedenie európskej pätnástky svojmu španielskemu kolegovi José María Aznarovi. Symbolickému aktu dodali lesk dvaja králi, belgický kráľ Albert a španielsky kráľ Juan Carlos.
Slovenská diplomacia program španielskeho predsedníctva privítala. Sľubuje si od neho ďalšie priblíženie k únii.
Heslo Španielov na nasledujúcich šesť mesiacov bude: Viac Európy. Únia by sa pod ich vedením mala zamerať najmä na boj proti terorizmu, zavedenie eura, ekonomickú a sociálnu oblasť, európsku zahraničnú a bezpečnostnú politiku. K prioritám patrí tiež rozširovanie.
Španieli povzbudili Slovensko už vlani v decembri, keď premiér Aznar počas svojej návštevy Bratislavy vyjadril želanie, aby sa už počas predsedníctva jeho krajiny začali práce na prístupových zmluvách Slovenska k únii. Slovensko tiež dostalo pozvánky na obidva summity EÚ, ktoré sa budú konať počas španielskeho predsedníctva.
V tomto polroku nás čaká rokovanie o viacerých ťažkých kapitolách a počíta sa s uzavretím najmenej štyroch. Podľa podpredsedníčky vlády pre integráciu Márie Kadlečíkovej by to mali byť kapitoly Hospodárska súťaž, Dopravná politika, Regionálna politika a Spravodlivosť a vnútro. Doteraz Slovensko uzavrelo 22 kapitol.
Hlavný vyjednávač Ján Figeľ hovorí, že najbližšie k záveru máme v kapitolách dane a doprava, ktoré sa pravdepodobne uzavrú už marci.
V kapitole vnútro a spravodlivosť sme sa zaviazali, že v januári odovzdáme ďalšie informácie o azylovej politike a boji proti korupcii, ako aj o prijímaných zmenách v súdnictve.
Určite neuzavrieme kapitoly poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočet. „Sú najcitlivejšie z hľadiska finančných dopadov – aj na kandidátov, aj na členské krajiny. Tieto oblasti majú najväčší dopad na príjmy a výdavky. Napríklad až polovica rozpočtu Európskej únie ide na spoločnú poľnohospodársku politiku,“ povedal Figeľ.
V týchto oblastiach zatiaľ chýba aj jednotný postoj pätnástky, ktorý brzdí vyjednávania kandidátov. Fakt, že Španielsko práve dohodu o spoločných pozíciách členských krajín zaradilo medzi svoje priority, má preto pre nás veľký význam.
(mar, sita)