Desiatky zdravých listnáčov vyrúbali medzi obcami Kysak a Malá Lodina v okrese Košice - okolie. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
KOŠICE - Desiatky zdravých jelší, vŕb, bukov, topoľov a ďalších listnáčov vyrúbali v priebehu posledných týždňov medzi obcami Kysak a Malá Lodina v okrese Košice - okolie. Viacerí miestni chatári a záhradkári vyjadrili podozrenie, že súkromná firma pod rúškom výrubu kríkov a orezávania konárov v blízkosti cesty ťaží drevo.
"Robíme len to, čo si objednala Správa ciest Košického samosprávneho kraja. Ochranné pásmo cesty máme vyčistiť od porastov, ktoré ohrozujú bezpečnosť premávky. Orezávame konáre prečnievajúce nad komunikáciu, odstraňujeme kríky a výnimočne aj stromy v jej bezprostrednej blízkosti. Pritom ochranné pásmo siaha až šestnásť metrov od stredu vozovky," vysvetľuje Peter Breveník, majiteľ spoločnosti Transwood.
Podľa riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja v Moldave nad Bodvou Gejzu Kesziho, legislatívne je všetko v poriadku. Správa ciest v januári oznámila na Obvodnom úrade životného prostredia Košice - okolie plánovaný zásah do zelene. Štátny orgán s tým súhlasil. Na základe zákona o verejnom obstarávaní získala zákazku spoločnosť Transwood. Jej činnosť viackrát kontrolovali a nezistili žiadne porušenie zákona. "Je to veľmi nebezpečný úsek cesty. Podľa zákona sme povinní udržiavať ochranné pásmo ciest v takom stave, aby porasty neohrozovali bezpečnosť," hovorí Keszi.
Námietky nemá ani pracovníčka úradu životného prostredia Košice - okolie Jana Hruščáková, ktorá spolu s dendrológom Miroslavom Sílešom včera podnet preverovala: "De iure je všetko v poriadku. Za obeť padli aj stromy. Ale desiatky rokov sa nikto o to nestaral." Rovnaký názor má Miroslav Síleš: "Bolo naliehavé určité úseky najmä v zákrutách sprehľadniť. Podľa môjho názoru k trestnému činu určite nedošlo."
MIKULÁŠ JESENSKÝ
Ochranári: Zákon treba zmeniť
Na stále masívnejší výrub stromov v okolí ciest a vodných tokov na celom Slovensku upozorňujú aj členovia Lesoochranárskeho zoskupenia VLK "Netvrdím, že v záujme bezpečnosti cestnej premávky či protipovodňových opatrení netreba nejaký strom vyrúbať. Ale som presvedčený, že zákon si vyžaduje revíziu. Mal by presne vymedziť, ktoré porasty a za akých podmienok treba odstrániť," povedal náčelník lesoochranárov Jozef Lukáč. Podľa neho jestvuje podozrenie, že samosprávy a súkromné spoločnosti, ktoré sa špecializujú na ťažbu dreva zneužívajú platnú legislatívu. "Myslím si, že firmy, ktoré ‚čistia' brehy riek a zasahujú do ochranného pásma ciest často pod rúškom napĺňania zákona speňažujú vyťažené drevo a obohacujú sa," nazdáva sa ochranár. (sen)