Gerhard Schröder chce naštartovať ekonomiku. Zníži firemné dane, investuje dve miliardy do dopravných projektov, zjednoduší administratívu. Podľa podnikov sú to všetko dobré kroky, ale slabým nemeckým hospodárstvom určite nepohnú. FOTO - REUTERS
BERLÍN, MNÍCHOV - Nemecký kancelár Gerhard Schröder včera navrhol znížiť daň z príjmov firiem z 25 na 19 percent. V napäto očakávanom prejave pred Spolkovým snemom vyhlásil, že vládna koalícia bude pokračovať v hospodárskych reformách a uvedie ich do praxe.
"Leží pred nami najťažšia časť našej práce - splnenie reforiem," povedal kancelár. Zníženie dane z príjmu právnických osôb predstavil ako súčasť balíka zameraného na boj proti nezamestnanosti, ktorá sa vo februári vyšplhala najvyššie od druhej svetovej vojny - na 5,2 milióna nezamestnaných.
"Počty, s ktorými sme konfrontovaní, nás musia deprimovať. Viac ako päť miliónov nezamestnaných je najvážnejšou výzvou, pred ktorou stojí naša spoločnosť," povedal Schröder. Bránil sa však vykresľovaniu Nemecka ako zničenej krajiny: "Máme problémy. Ale máme aj silu sa s nimi vyrovnať," povedal.
Koncepciu daňovej reformy chce kabinet predložiť do jesene. Vláda odhadla, že v dôsledku nižších daní vypadnú zo štátneho rozpočtu príjmy v objeme troch miliárd eur. Dieru chce vyrovnať, napríklad, obmedzením daňových odpočtov.
Schröder zdôraznil, že pokles korporačnej dane je možný iba vtedy, ak sa zrušia možnosti daňových únikov, znížia subvencie, ako aj obmedzia možnosti prefinancovania strát so ziskami, a tým krátenia daňového základu podnikov. Kancelár zopakoval, že Nemecko sa bude snažiť o zjednotenie vymeriavacieho základu na zdaňovanie podnikov, ktoré väčšia časť Európskej únie odmieta.
Schröder nezmenil ani názor na uvoľnenie toku služieb v rámci únie. Dôrazne ocenil úsilie červeno-zelenej vlády bojovať proti "zneužívaniu slobody poskytovania služieb". Myslel tým podnikateľské aktivity občanov z nových členských krajín EÚ napríklad pri spracúvaní mäsa, ktorí ponúkajú svoje služby na živnostenský list omnoho lacnejšie ako ich nemeckí konkurenti.
Kancelár chce zlepšiť podnikateľskú atmosféru v Nemecku, aby nemecké spoločnosti investovali peniaze doma a nevyvážali kapitál za hranice. Bude preto presadzovať odbúravanie bariér na podnikanie - zlacnie zakladanie spoločností a zjednoduší administratívu. Vyslovil sa za zníženie minimálneho základného imania spoločností s ručením obmedzením, ktoré je v súčasnosti 25-tisíc eur. Okrem toho chce odbúrať byrokratické formality pri zakladaní nových firiem a zaviesť elektronický obchodný register.
Schröderov návrh na nižšiu firemnú daň privítala predsedníčka opozičnej Kresťansko-demokratickej únie Angela Merkelová. Vyzvala ho však, aby predniesol konkrétne návrhy, ako prefinancovať tento dôležitý krok bez negatívneho dosahu na štátny rozpočet. Okrem toho mu vyčítala, že nenačrtol nijaké perspektívy v ústredných problémových okruhoch, ako sú napríklad vysokoškolské poplatky.
Podnikateľov Schröder skôr sklamal
Skôr sklamanie než nadšenie vyvolal kancelár Gerhard Schröder medzi nemeckými podnikateľmi a zamestnancami svojimi reformnými návrhmi. Priemyselníci a drobní remeselníci síce uvítali návrhy riešenia na zníženie daní, chýbali však návrhy na zlacnenie príliš drahej pracovnej sily.
Priemyselné, ekonomické a ďalšie odborné združenia označila návrhy kancelára za nedostatočné pre zvrat ekonomického vývoja, hoci jednotlivé myšlienky mierili správnym smerom.
Inštitút pre makroekonómiu a výskum konjunktúry IMK nečaká od návrhov dostatočné zlepšenie situácie na dopravnom trhu. "Schröder predniesol množstvo malých jednotlivých návrhov. Tie beh sveta nezmenia," posťažoval si Gustav Horn, riaditeľ inštitútu.
Podobný názor má šéf Združenia nemeckého zahraničného obchodu Anton Börner. Ani podľa neho nepomôžu plány naštartovať ekonomiku a zvrátiť vývoj na trhu práce.
Sklamaní sú aj remeselníci, pretože kancelár im nepovedal, ako zlepšiť dopyt, a tým zvrátiť ťaživú situáciu malých podnikateľov. "Nebolo povedané ani to, ako rýchlo majú klesnúť náklady na pracovnú silu," povedal predseda združenia remeselníkov Otto Kentzler. (čtk)
Autor: JÁN ŠALGOVIČ