Pri rozhodovaní o hypotéke nemusí klient zvažovať len jej výšku, lehotu splatnosti či úrok, ale aj menu, v ktorej ju bude čerpať.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Už tri slovenské banky ponúkajú možnosť zobrať si hypotéku v eurách. Pre záujemcov to znamená, že už sa nerozhodujú iba medzi hypotékou s pevným alebo pohyblivým úročením, ale aj otázku, či ju budú splácať v eurách alebo v korunách.
Výhodnosť závisí od kurzu
Hypotekárny úver v eurách dnes poskytujú tri banky - OTP Banka, HVB Bank a VÚB. Spoločné pre všetky tri je, že klient dostane úver v eurách a mesačné splátky vracia buď v eurách, alebo v korunách.
Podľa analytika Tatra banky Roberta Pregu mali úvery v eurách ešte nedávno dve výhody. "Boli tam nižšie úrokové sadzby a očakávané posilňovanie koruny voči euru." Dnes sa však úrokové sadzby sadzby vyrovnali a jedna banka už ponúka na hypotéky v korunách nižší úrok ako ostatné banky v eurách. Hypotéka v eurách však môže byť stále atraktívna pre tých, ktorí veria v posilnenie koruny.
Ak napríklad mesačná splátka eurohypotéky vyjde na 300 eur, pri dnešnom kurze (38,613 koruny za euro) by klienta vyšla na 11 584 korún. V prípade posilnenia koruny voči euru na 36 korún, by mesačná splátka v korunách klesla na 10 800 korún a klient by ušetril každý mesiac 784 korún.
Analytik spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal odhaduje, že do roku 2007 bude euro stáť 34 korún. V takom prípade by uvedená mesačná splátka zlacnela o 1 384 korún.
Existuje však aj možnosť, že koruna sa voči euru oslabí, čo by na výšku mesačných splátok malo opačný efekt. "Väčšina ekonómov počíta s tým, že v nasledujúcich rokoch sa bude koruna voči euru posilňovať a tým by splátky mohli byť lacnejšie. Samozrejme sú to len očakávania, realita môže byť iná," povedal Prega.
Analytička ČSOB Silvia Čechovičová si aj tak myslí, že pre bežného občana je vhodnejší úver v korunách. "Rozdiel v úrokových sadzbách na korunu a na euro je nízky a príliš malý na to, aby sa človek vystavil prípadnému oslabeniu kurzu koruny voči euru, ktoré sa nedá vylúčiť."
Pohyblivá alebo pevná?
V minulosti sa viac oplatilo čerpať hypotéky s pohyblivou úrokovou sadzbou, ktorú banka pravidelne prehodnocuje. Dnes ekonómovia radia úrok radšej zafixovať. Klient tak získa istotu, že jeho mesačné splátky budú po celý čas splácania rovnaké a banka mu úrok nezvýši. "Nikto nemôže zaručiť, že tie sadzby nestúpnu na šesť percent," hovorí Prega.
Čechovičová radí záujemcom o úver, aby počkali, kým všetky banky premietnu posledné zníženie úrokových sadzieb Národnou bankou do hypotekárnych úrokov a následne sadzbu zafixovali. "Úrokové sadzby sú už pomerne nízko a hoci nevylučujeme, že centrálna banka by mohla ešte sadzby mierne znížiť, úrokové sadzby na hypotéky by to už zrejme neovplyvnilo," hovorí Čechovičová.
Naopak Dohnal očakáva ďalší pokles úrokov. "Preto by som odporúčal skôr premenlivú sadzbu, alebo pomerne krátke fixovanie na jeden až päť rokov."
Kto si vyberie fixnú sadzbu, musí počítať s tým, že bude platiť až o jedno percento vyšší úrok ako pri pohyblivej sadzbe. Banky si tak vytvárajú rezervu, aby mali dosť peňazí, aj keby sa výrazne zmenili podmienky.
Ktoré banky ponúkajú úvery v eurách
banka fixácia úrok
VÚB 1 rok 3,99 %
HVB Bank 4 roky 4,10 %
OTP Bank x individuálne