Bývalý šéf gigantu WorldCom Bernard Ebbers (na snímke s manželkou) pri odchode zo súdu v New Yorku. Ebbers vybudoval jednu z najvýznamnejších svetových telekomunikačných firiem a zároveň ju doviedol k najväčšiemu krachu v dejinách Spojených štátov. Šesťdesiatriročnému "telekomunikačnému kovbojovi" teraz hrozí, že zvyšok života strávi za mrežami. FOTO - ČTK/AP |
NEW YORK - Bývalému šéfovi spoločnosti WorldCom Bernardovi Ebbersovi hrozí 85-ročné väzenie. Newyorský súd ho uznal vinným za krach americkej spoločnosti WorldCom. Podľa súdu je Ebbers zodpovedný za škody, ktoré podnik pod jeho vedením napáchal.
Súd Ebbersa obvinil vo všetkých bodoch obžaloby, predovšetkým z podvodu a zločinného spolčenia sa. Účtovný podvod vo WorldCome dosiahol asi 11 miliárd dolárov (v prepočte asi 308 miliárd korún) a na jeho konci bol pád firmy. Tá vyhlásila v júli 2002 dovtedy najväčší bankrot v histórii Spojených štátov a zatienila tak aj bankrot energetickej spoločnosti Enron.
Súd vynesie rozsudok až v júni, Ebbersov právny zástupca už teraz predpokladá, že sa odvolá. "Ten verdikt nás pochopiteľne nesmierne sklamal, boj však bude pokračovať," vyhlásil Ebbersov právnik Reid Weingarten. Rozsudok prichádza viac ako dva roky po tom, čo vnútorný audit zistil nezrovnalosti v účtoch.
Ebbers telekomunikačnú spoločnosť WorldCom postavil prakticky od základov. V 90. rokoch sa vďaka jej masívnej expanzii stal WorldCom druhým najväčším prevádzkovateľom pevných liniek v USA a výrazne ťažil z telekomunikačného boomu v USA v tomto období.
Ebbers však chcel udržať vysokú hodnotu akcií svojej firmy aj v menej úspešných časoch, hoci za cenu podvodu. Zadlžený WorldCom napríklad chybne účtoval niektoré výdavky, napríklad kapitálové investície, čím sa v účtovníctve za rok 2001 a namiesto straty objavil zisk. Išlo o sumu asi štyroch miliárd dolárov.
Tikajúca bomba "kreatívneho" účtovníctva naplno vybuchla v roku 2002. Bankrot WorldComu, vtom čase najväčšieho poskytovateľa prístupu na internet a druhého najväčšieho amerického poskytovateľa telekomunikačných spojení, ktorý zamestnával 60-tisíc ľudí, uštedril ranu investorom na celom svete. Dôvera v americký podnikateľský sektor sa po Enrone druhýkrát otriasla v základoch.
K manipulácii účtovníctva sa priznal bývalý finančný riaditeľ Scott Sullivan, ktorý v procese vystupoval ako korunný svedok. Za iniciátora však označil Ebbersa. Sullivan vraj dostával od Ebbersa pokyny, aby "plnil naše čísla". To znamenalo, že má účtovníctvo upravovať tak, aby podnik pri ohlasovaní výsledkov hospodárenia plnil odhady Wall Street. Od svojho svedectva si sľubuje zmiernenie svojho vlastného postihu.
(čtk, r)