FOTO - ČTK |
Prebytok obilia tvorí zhruba 1,3 milióna ton a zväz výrobcov, skladovateľov a obchodníkov považuje za najjednoduchšie riešenie jeho vývoz do tretích krajín prostredníctvom tendrov, ktoré organizuje Európska komisia. Slovensko, na rozdiel napríklad od Maďarska a Poľska, však má problém zapojiť sa do tendrov. Podmienkou je, aby štátna Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá je zodpovedná za výkup obilia od slovenských výrobcov, ponúkla komisii najmenej 80-tisíc ton obilia jedného druhu. Doteraz však od slovenských farmárov vykúpila dohromady len zhruba 120-tisíc ton, hoci tí ponúkajú viac ako 500-tisíc ton.
Predstavitelia výrobcov tvrdia, že štát pri výkupe zlyhal. "Agentúra síce od 1. novembra mala nakupovať, ale v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov je nákup pomalý," povedal Ľudovít Pósa zo zväzu výrobcov. Peniaze na výkup dostáva agentúra od ministerstva financií. Vo februári ministerstvo agentúre poslalo 400 miliónov korún, ktoré už agentúra minula. Podľa šéfa platobnej sekcie agentúry Vladimíra Pospíšila príde ďalších 500 miliónov korún v apríli alebo v máji.
Podľa producentov je to však neskoro. "Hrozí reálne nebezpečenstvo, že sotva sa vykúpi stará úroda, začne sa žatva, avšak s plnými skladmi," povedal Pósa. Dodal, že doterajší vývoj poveternostných podmienok i vývoj porastov sľubuje opäť dobrú úrodu. Domáca spotreba bude môcť absorbovať len malú časť novej úrody, pretože staré zásoby zaberajú časť skladov, hlavne na západnom Slovensku.
Predstavitelia výrobcov navrhujú ministerstvu pôdohospodárstva a vláde, aby presvedčila Európsku komisiu k čo najskoršiemu zapojeniu Slovenska do predajného tendra. Podľa hovorkyne ministerstva pôdohospodárstva Kataríny Czajlíkovej ministerstvo takýto prísľub už od komisie dostalo.
Podľa štatistického úradu predstavovala úroda obilnín v roku 2004 3,9 milióna ton. Oproti predchádzajúcemu roku to bolo takmer o polovicu viac. Prebytok obilnín na Slovensku predstavuje približne 1,33 milióna ton. Slovensko so svojimi prebytkami nie je výnimkou. Rekordnú úrodu ohlásila takmer celá Európska únia a prebytky trápia i farmárov v susedných štátoch. Celkový prebytok obilia v Česku bol vyše 2,5 milióna ton a v Maďarsku vyše 3 milióny ton. (ip)