Obrovský záujem najmä mladých ľudí o prácu v zahraničí zaznamenali organizátori druhej medzinárodnej burzy práce v Nitre. Krátko pred otvorením pavilónu sa v priestoroch výstaviska Agrokomplexu zhromaždilo niekoľko stoviek záujemcov o prácu. Mnohí z nich sa krátko po otvorení burzy dnu nedostali a čakali v dave na ďalšiu príležitosť. FOTO - TASR |
NITRA - Tisícpäťsto pracovných príležitostí ponúkalo takmer tridsať zamestnávateľov na druhej medzinárodnej burze práce v Nitre. Vyše polovica ponuky bola z Cypru.
"Slováci tvoria na Cypre po Grékoch, Angličanoch a Poliakoch na trhu práce štvrtú najsilnejšiu komunitu. O pracovné sily zo Slovenska majú záujem predovšetkým tamojší hoteliéri," povedal Boris Katuščák, manažér Eures Slovensko, ktorá burzu organizuje v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.
Cyperskí zamestnávatelia ponúkali miesta v oblasti služieb, anglickí miesta opatrovateliek a zdravotných sestier, českí strojárske profesie, slovinskí práce v stavebníctve a doprave. Od uchádzačov žiadali životopis a doklad o vzdelaní v cudzom jazyku a najmä znalosť jazyka tej-ktorej krajiny. "Výnimkou boli len jazykovo blízke krajiny ako Česko a Slovinsko," povedal Katuščák. "Myslím si, že o výbere uchádzača rozhoduje najmä dojem, ktorý urobí počas krátkeho pohovoru."
Záujem o prácu v zahraničí je veľký. Hneď po otvorení prišlo na burzu asi 4000 ľudí z celého Slovenska a čakali v rade niekoľko hodín. "Chceme pracovať v stavebníctve v Česku. Vyplnili sme dotazník a o výsledku nás budú informovať neskôr. Ak nás nevyberú, bude nám ľúto tisícky, ktorú sme dali za benzín," hovoril jeden zo štvorice mužov z Rimavskej Soboty.
"Už som rok pracoval na Novom Zélande, no vypršalo mi vízum. Išiel som sa tam učiť angličtinu a naskytla sa mi možnosť pracovať. Za zárobkom 10-tisíc korún týždenne sa oplatí ísť znova. Zaujímam sa o prácu v Írsku a po pol roku sa chcem vrátiť na Zéland," povedal Ivan Stacho z Trnavy. Burza by mala byť podľa neho častejšie, lebo jej ponuky sú dôveryhodné. Rozprával o skúsenosti známeho, ktorý sprostredkovateľskej agentúre zaplatil 27-tisíc korún, no na letisku v Anglicku ho jej zástupca nečakal.
"Mladí ľudia si chcú vonku zarobiť a vidieť svet. Odhodlajú sa ísť von, keď sa pozrú na výplatnú pásku alebo zažijú neserióznych zamestnávateľov," myslí si 25-ročná Erika Mikuláková, ktorá si hľadala prácu v Nemecku.
Burzu financuje na 95 percent Európska únia. Tento rok bude ešte na strednom a východnom Slovensku. (bej)