V utorok večer sa zdalo, akoby Georgea Busha v Iraku opúšťali spojenci, dokonca aj tí najvernejší. Domov sa vrátili prví ukrajinskí vojaci a Sofia oznámila, že do konca roka by sa malo vrátiť aj 450 Bulharov. Potom taliansky premiér Silvio Berlusconi povedal, že v septembri začne postupne sťahovať vojakov.
Včera však sťahovanie vojakov v septembri spochybnil Tony Blair. "Talianska vláda ani naša neurčila žiaden dátum." Berlusconi sa pritom odvolával na britského premiéra, s ktorým mal rozhovor o stratégii sťahovania. To, že neexistuje žiaden plán, potvrdil včera aj Bush.
V liste pre denník Il Foglio, ktorý bude zverejnený dnes, Berlusconi napokon napísal, že diskutovať o postupnom sťahovaní začnú až v septembri po diskusii s irackými a koaličnými partnermi.
Taliani majú v Iraku viac než 3-tisíc vojakov. Berlusconi stál pri Bushovi aj napriek tomu, že väčšina jeho krajanov je od začiatku vojny v Iraku proti aktívnej talianskej účasti v tomto konflikte. Keď 5. marca Američania zabili za dosiaľ nevyjasnených okolností v Bagdade talianskeho tajného agenta Nicola Calipariho, verejná mienka sa definitívne obrátila proti spojenectvu s Američanmi. Berlusconi onedlho oznámi sťahovanie vojakov z Iraku, predpovedali jeho znalci.
Nemýlili sa. A spravil to rafinovane. V Taliansku sa zakrátko konajú miestne voľby, parlamentné budú o rok a premiér nechce, aby sa hovorilo v kampani len o Iraku. Verejnosť informoval o sťahovaní z Iraku, "pretože to tak očakáva verejná mienka v Taliansku". Urobil to však tak zahmlene, že vlastne nezradil ani spojencov v Iraku.
Kľúčová Berlusconiho veta sa zdá byť táto: "Sťahovanie talianskych jednotiek bude závisieť od schopnosti irackej vlády vybudovať vlastné dostatočné bezpečnostné štruktúry." Žiaden konkrétny dátum sťahovania. Berlusconiho zle pochopili, tvrdí Blair. Toho čakajú voľby už o necelé dva mesiace a aj preto rýchlo vysvetľoval. Objavili sa už špekulácie, že Talianov by v Iraku nahradili Briti a o takéto informácie Blair pred voľbami nestojí.