Iracký parlament včera rokoval len 90 minút. Medzi dvoma sunnitskými poslancami sedí ich šíitský kolega. FOTO - REUTERS |
Historicky prvé zasadanie irackého Národného zhromaždenia trvalo len 90 minút. Poznačili ho dva základné problémy Iraku: terorizmus a politické šarvátky.
Ešte skôr ako sa poslanci zišli, aby zložili prísahu, otriasla Bagdadom mínometná paľba, ku ktorej sa prihlásili militanti zo Zarkávího bunky al-Káidy v Iraku. Neskôr vybuchla bomba v redakcii novín písaných po anglicky.
Odkaz teroristov bol zrejmý: stále vás môžeme zasiahnuť. Rokovanie parlamentu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, dva mosty smerujúce k budove zákonodarného zboru úplne uzavreli, na uliciach a cestách stáli hliadky.
V Iraku sa však teraz najsilnejší boj odohráva na politickej scéne. Včera ráno bolo jasné, že miera zhody zvolených zástupcov Iračanov stačí akurát na to, aby sa poslanci zišli, pomodlili sa z Koránu, zložili sľub a rozišli sa. Kľúčové hlasovanie o prezidentovi a viceprezidentoch, ktorí vyberú premiéra, sa totiž nekonalo. Parlament dokonca nezvolil ani svojho šéfa a nie je ani známe, kedy sa opäť stretne.
Aj tak boli poslanci v turbanoch, západných oblekoch či kmeňových odevoch dojatí a hovorili o historickej chvíli. Pre mnohých bola kandidatúra na poslanca život ohrozujúcou aktivitou - museli spolu so svojimi rodinami čeliť vyhrážkam militantov.
Iračania však dojatí neboli. Prevláda skôr hnev. "Už sme unavení z tých prázdnych rečí. Tie sme počúvali roky. Len hovoria a hovoria a pozrite sa, čo je okolo," cituje agentúra Reuters irackého obchodníka Abú Falíha. Jeho názor je v Iraku rozšírený, ľudia sú sklamaní, že politici sa nevedia dohodnúť na zložení vlády a stále sa hádajú.
Stretnutie poslancov je nateraz jediným viditeľným výsledkom januárových volieb. Kedy bude mať Irak vládu a prezidenta, sa nikto neodvažuje povedať. Zauzlené rokovania o zostavení šíitsko-kurdskej koalície sa môžu rozmotať do niekoľkých dní, ale môže to trvať aj týždne.
Pozície kurdských a šíitských vyjednávačov sú pevné. Kurdi nechcú ustúpiť hlavne v otázke na ropu bohatého Kirkúku a tiež neveria, že šíiti sa nepokúsia Irak premeniť na islamistický Irán. "Je to, ako keď sa hádajú dvaja hluchí," charakterizoval rokovania jeden šíitský politik.
Súčasný stav nahráva hlavne ambicióznemu dočasnému premiérovi Ijádovi Allávímu. V novej garnitúre totiž zrejme nebude mať miesto. Zatiaľ môže ešte vládnuť.