Transparency International zverejnila v Londýne svoju novú ročenku, podľa ktorej by Slovensko malo zlepšiť zákony proti korupcii a posilniť novozriadené zvláštne orgány.
Predminulý rok bolo Slovensko 59. spomedzi 133 hodnotených štátov. Tento rok je v tabuľke už 146 krajín.
Na prvých miestach sú s najmenšou mierou korupcie Fínsko, Nový Zéland, Island a Dánsko. Na konci tabuľky je Nigéria, Bangladéš a Haiti.
Pred Slovenskom sú v tabuľke napríklad Británia, Nemecko, Chile, Barbados, Španielsko, Uruguay, Omán, Botswana, Estónsko, Slovinsko, Bahrajn, Kostarika, Maďarsko, Kuvajt či Česká republika.
Transparency International oceňuje zriadenie zvláštneho súdu a vyšetrovateľa na boj proti korupcii a organizovanému zločinu na Slovensku zákonom z októbra 2003. Chváli tiež vládu, že na jej činnosť vyčlenila značné prostriedky. Obáva sa však, že nemajú dostatok právomoci na skutočnú efektívnu činnosť.
Ročenka tvrdo kritizuje slovenskú legislatívu o konflikte záujmov. Ani nový zákon podľa nej problém nerieši, pretože bol rôznymi záujmovými skupinami výrazne oslabený.
Oslabenie právomoci je podľa ročenky aj slabina zákonodarstva týkajúceho sa zvláštneho súdu a vyšetrovateľa korupcie. Toto oslabenie pripočítava vplyvom vnútri koalície.
Transpareny vo svojej správe upozorňuje aj na korupciu pri verejnom obstarávaní, zameriava sa najmä na oblasť stavebníctva. Uvádza, že stavebný sektor dosahuje celosvetový obrat asi 3 200 miliárd amerických dolárov, z čoho asi 10 percent, teda 300 miliárd dolárov je suma zaplatená za získanie zákazky.
Podľa prezidentky Transparency International Slovensko Emílie Sičákovej Beblavej "podozrenia z korupčných praktík v stavebníctve sú pomerne rozšírené aj u nás". Podľa nej naša vláda by tomu mala venovať zvýšenú pozornosť a začať by mala "so zavádzaním protikorupčných nástrojov pri výstavbe diaľnic."
(čtk, rk)