tzv. rokovacím konaním bez zverejnenia. Úrady dnes často zákazku dohodia vopred vybranej firme. V minulom roku sa tak stalo asi 3-tisíckrát.
Vláda s novelou, ktorú preložili opoziční a nezávislí poslanci spolu s Evou Černou z ANO, nesúhlasí. Hovorí, že zamýšľaný efekt v praxi nie je istý, ale najmä chce počkať na úplnú novelu zákona z dielne Úradu pre verejné obstarávanie. V prvom čítaní poslaneckú novelu nepodporila ani jedna koaličná strana.
"Prijatie tejto novely môže ušetriť veľa peňazí a môže sa odskúšať v praxi. Potom ju bude možné v novom zákone doladiť," hovorí Peter Kunder z mimovládnej Aliancie fair-play. Ročne by sa tak podľa neho ušetrila asi miliarda korún. Predsedníčka aliancie Zuzana Wienk povedala, že úrad vo svojej správe pre vládu napísal, prečo s novelou nesúhlasí, ale v druhej polovici navrhol riešenia, ktoré sú veľmi podobné tým z novely.
Poslanci navrhujú, aby obstarávateľ 14 dní pred tým, keď podpíše zmluvu s dodávateľom, oznámil Úradu pre verejné obstarávanie , že použije rokovacie konanie bez zverejnenia. Parlamentný výbor chce, aby novela prešla aj s podmienkou pre úrad, že najmenej 7 dní pred podpisom zmluvy musí informovať verejnosť vo vestníku verejného obstarávania, že takéto konanie prebieha. To by podľa predkladateľov mohlo spôsobiť, že sa prihlási firma, ktorá ponúkne lacnejšie riešenie. Rovnako výbor navrhol, aby sa zrušila možnosť odôvodniť priame zadanie, tým, že firma ponúkne akciovú cenu.
Kunder hovorí, že aliancia nevie o prípade, keď by odsúdili štátneho úradníka za marenie verejnej súťaže, čo je jediný paragraf, ktorý prichádza do úvahy, ak štát pri obstarávaní prišiel skrátka. "Priame zadanie nie je verejná súťaž, takže niet za čo súdiť. Formulácia zákona je veľmi nešťastná."
(rk)