Parlament včera prijímal zákony ako na bežiacom páse. Do jeho lavíc zasadol aj športový manažér a bývalý basketbalista Stanislav Kropilák (vľavo), ktorý nahradil poslanca za ANO Františka Tótha. Vpravo poslanec Jirko Malchárek. FOTO - TASR
Zákon o vojnových hroboch
Štát na starostlivosť o ne dá viac peňazí. O príspevok budú môcť obce požiadať krajský úrad už v tomto roku do 31. mája. Na zabezpečenie starostlivosti o každý vojnový hrob budú môcť dostať päťnásobok minimálnej hodinovej mzdy (dnes to je 175 korún).
Odškodnenie vojakov a odbojárov
Príslušníci československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja z rokov 1939 - 1945, ktorí nedostali jednorazový finančný príspevok, budú môcť žiadať ministra spravodlivosti o preskúmanie rozhodnutia.
Zákon o železničnej polícii
Železniční policajti budú môcť používať spútavací opasok. Zákon upravuje aj pravidlá používania služobných psov na pachové práce.
Hazardné hry
Presnejšie sa vymedzujú práva a povinnosti subjektov zaoberajúcich sa hazardnými hrami a odbyrokratizovanie vydávania licencií. Zákon nanovo definuje štátny dozor v tejto oblasti, novým orgánom dozoru sa stanú obce. Odvod prevádzkovateľov hazardnej hry do štátneho rozpočtu alebo rozpočtu obce sa s výnimkou výherných prístrojov stanovuje percentuálnou sadzbou z hernej istiny. Odvody obciam z výherných prístrojov sa zvýšia o 5-tisíc korún na 45-tisíc. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája.
Platy učiteľov
Učiteľom základných a stredných škôl sa od júla zvýšia platy v rozmedzí približne od 800 do 2 700 korún. Schválená novela zákona zavádza od 1. júla nové platové tarify. Mzda učiteľa bude mať dve zložky pozostávajúce z platovej tarify a percentuálneho navŕšenia podľa dĺžky započítanej praxe. Pri praxi do 16 rokov sa bude zvyšovať tarifný plat o percento, pri praxi od 17 do 32 rokov o pol percenta za každý odučený rok. Učiteľom s praxou nad 32 rokov sa platová tarifa nebude upravovať.
Podmienky na poskytovanie osobného príplatku určí zamestnávateľ v pracovnom poriadku. Umožňuje tiež v kolektívnej zmluve vyjednať dovolenku v trvaní viac ako osem týždňov.
Sprejeri
Od 1. mája im hrozia pokuty alebo až trojročné väzenie. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú predložila Katarína Tóthová. (sita, tasr)