ýždňovými obchodmi a deň uzatvorila pri kurze 38,20.
Bezprostrednou príčinou bola neistota vyvolaná politickou nestabilitou v Poľsku a lepšie možnosti na investovanie špekulatívnych peňazí na iných trhoch vrátane Spojených štátov. "Zmenilo sa vnímanie amerického trhu a vzrástli výnosy amerických dlhopisov. To sa odrazilo aj na rozvíjajúcich sa trhoch," povedal pre SME Matthew Vogel z oddelenia stratégie pre rozvíjajúce sa trhy Barclays Capital so sídlom v Londýne.
Štatistické ukazovatele v USA povzbudili investorov na nákup amerických aktív. Politické problémy v Poľsku, kde hrozia predčasné voľby, zase podnietili sťahovanie ich peňazí z trhov krajín V 4.
Prepad poľského zlotého, maďarského forintu a českej i slovenskej koruny sa počítali od pol do dvoch percent. "V strednej Európe je investovaných veľa peňazí. Je to však malý trh, a preto ak sa zmení nálada, je problém rýchlo z neho stiahnuť peniaze. To je dôvod, prečo sa kurzy hýbali tak výrazne," dodal Vogel.
Podľa Národnej banky Slovenska, ktorá v minulých mesiacoch vytrvalo brzdila rast koruny, sa teraz potvrdili jej varovania.
Vogel upozornil, že aktuálny vývoj nesúvisí s ekonomickými ukazovateľmi rozvíjajúcich sa trhov, a odchádza len špekulatívny kapitál, nie reálni investori. Časť slovenských dílerov očakáva, že veľkí zahraniční hráči sa na naše trhy vrátia a koruna sa opäť posilní.