Predseda Smeru Robert Fico povedal, že od roku 1990 veľa politikov zbohatlo a "museli by žiť ako egyptskí faraóni, aby mali také majetky, ako majú". Nečuduje sa preto, že mnohým bude zákon prekážať.
Poslanca Smeru Miroslava Číža toľké hlasy potešili a prekvapili a hneď si položil otázku, či nejde iba o taktický ťah poslancov. Rozhodujúce bude totiž hlasovanie po prerokovaní zákona vo výboroch.
HZDS prekáža, že dokazovať pôvod svojho majetku má jeho majiteľ, nie štát. "Ide o občianskoprávne konanie, v ktorom ten, kto žaluje, musí predostrieť aspoň nejaké dôkazy a potom môžem žiadať od žalovaného, aby ich doplnil alebo vyvrátil," povedala poslankyňa HZDS Katarína Tóthová. Podľa nej však zákon predpokladá, že žalobca nemusí nič predložiť.
Maxon si na rozdiel od kolegyne Tóthovej myslí, že o výhradách k zákonu sa môže diskutovať vo výboroch, a preto nemalo význam zákon "hneď poslať domov". Myslí si, že "mnohé zo strán, ktoré za zákon hlasovali, zašpekulovali a vykúpali HZDS".
Fico verí, že jeho zákon má šancu, ale ak sa udeje "útok na dôkazné bremeno" a nezostane na podozrivej osobe, tak taký zákon nebude mať zmysel. Argument Tóthovej Fico odmietol s tým, že v civilnom práve je možný presun bremena.
Na prijatie zákona bude dôležitý postoj koalície a podpredseda ANO Ľubomír Lintner predpokladá, že sa objavia výhrady práve k dôkaznému bremenu. Lintner však verí, že ANO sa k zákonu postaví "čestne a priamo".
Poslanec SDKÚ Ján Rusnák povedal, že zákon by mal mať jasné pravidlá, aby sa nestal "bičom" na vysokých ústavných činiteľov, lebo škandalizovanie a kriminalizovanie ľudí nie je v súlade s Ústavou SR. Poslanec KDH Pavol Abrhan verí, že parlament zákon schváli.
Autor: sp