Hovorí sa, že autá sú láskou i vášňou malých i veľkých mužov. Vlastniť auto, to už v dnešných časoch nie je otázkou prestíže či majetnosti, ale nevyhnutnou dennou potrebou. Čas akoby sa z roka na rok zrýchľoval a my, aby sme všetko stihli včas, hľadáme možnosti, ako byť rýchlejší a mobilnejší. Jednou z ciest, ako si uľahčiť situáciu je kúpa autá. Šetrí čas, skracuje vzdialenosti a robí nás do veľkej miery nezávislými.
Auto, aj keď sa stáva samozrejmosťou, ešte stále nie je lacnou záležitosťou. Už sme si zvykli, že ak nemáme dostatočnú hotovosť, nemusíme roky sporiť, aby sme si mohli dovoliť kúpiť objekt našej túžby. Stačí iba navštíviť tú správnu spoločnosť a o krátky čas už môžeme využívať služby celkom novučičkého autíčka. Ide, samozrejme, o kúpu na splátky, ktorá pri správnom výbere spoločnosti býva výhodná pre obe strany. Obchodník predá a zarobí a my môžeme využívať vozidlo, bez dlhého šetrenia a čakania.
Ak chýba hotovosť, pomôže lízing
Dnešná ekonomická situácia je pre mnohé rodiny komplikovaná a tak len máloktorá z nich má potrebnú hotovosť na kúpu nového autá. A ak im to výška mesačného príjmu dovoľuje, riešia kúpu automobilu formou lízingu.
Leasing v preklade znamená prenájom. Každý, kto sa rozhodne pre túto formu nadobudnutia automobilu, auto nevlastní, má ho v prenáj-me, teda, nie je jeho vlastníkom až do zaplatenia poslednej splátky a odpredajnej ceny. Mnohí spotrebitelia si lízing mýlia s predajom na splátky.
Aký je mechanizmus lízingového prenájmu?
V prvom rade si vyberiete u predajcu auto, ktoré vyhovuje vaším požiadavkám. Predajca vám vystaví na auto faktúru, na základe ktorej vám lízingová spoločnosť vystaví lízingovú zmluvu. Predajcovia, samozrejme, spolupracujú s vybranými lízingovými spoločnosťami a tie vám budú odporúčať. Zväčša ide o dcérske spoločnosti automobilových koncernov, ktoré sú založené na podporu predaja áut materskej značky. Pre spotrebiteľa z toho môže vyplývať množstvo výhod, napríklad výhodné lízingové podmienky. Vy sa však môžete slobodne rozhodnúť pre tú, ktorá sa vám javí ako seriózna a ktorej dôverujete.
Po vystavení lízingovej zmluvy a zaplatení akontácie, spracovateľského poplatku a prvej mesačnej splátky si auto môžete prevziať. Akontácia je čiastka ceny autá vyjadrená v percentách. Lízingové spoločnosti ponúkajú automobily od 20% akontácie až po 60%. Výška akontácie je určujúca pri výpočte mesačných splátok, samozrejme, aj tu platí úmera, čím vyššia akontácia, tým sú mesačné splátky nižšie.
Lízingové spoločnosti uzatvoria s vami lízingovú zmluvu iba v tom prípade, ak akceptujete havarijné aj zákonné poistenie vozidla. Výsledná mesačná splátka bude potom vyššia o túto sumu. Rovnako ako predajcovia spolupracujú s lízingovými spoločnosťami, lízingové spoločnosti spolupracujú s poisťovňami, ktoré na lízované autá ponúkajú výhodnejšie havarijné poistky ako pre individuálnych spotrebiteľov. Dôležitá je tiež výška odpredajnej ceny, ktorú spotrebiteľ na konci lízingového obdobia musí za auto zaplatiť lízingovej spoločnosti. Väčšina lízingových spoločností si účtuje poplatok za vystavenie lízingovej zmluvy. Pred tým, ako sa rozhodnete kúpiť auto na lízing, navštívte niekoľko lízingových spoločnosti a dajte si vypracovať cenovú kalkuláciu. Kalkuláciu vám lízingová spoločnosť urobí na počkanie a nezaberie vám viac času, ako niekoľko minút, no dobrý výber lízingovej spoločnosti vám môže ušetriť značné finančné prostriedky.
Ako vyberať lízingovú spoločnosť
Skôr než začnete vyberať, treba si uvedomiť, že lízingové spoločnosti nie sú charitatívne organizácie a na svoju činnosť si musia zarobiť. Lízing, okrem výhod, ktoré súvisia s možnosťou rýchleho používania autá, má aj svoje nevýhody. Tá najvýraznejšia je preplatenie kúpnej ceny. Výška preplatku sa určuje koeficientom navýšenia. Môže sa stať, že niektoré spoločnosti ponúkajú lízing s nulovým navýšením. Ak by to bola pravda, nemohlo by ísť o podnikateľské subjekty. Nulový koeficient navýšenia je iba reklamným ťahákom na prilákanie spotrebiteľa. Spoločnosti v prípade nulového navýšenia svoju réžiu a zisk ukrývajú do iných položiek, ktoré spotrebiteľ tak či tak musí zaplatiť. Odložené alebo odpustené splátky, ktoré po-núkajú niektoré spoločnosti, sú len ďalším reklamným trikom. Suma za odpustené splátky je rozložená do nasledujúcich splátok. Lízingová spoločnosť musí vykazovať z každého vozidla zisk, inak by nemohla existovať. Nezabudnite sa informovať, či lízingová spoločnosť garantuje výšku splátok po celé zmluvné obdobie.
Prichádza moment rozhodnutia
Skôr ako sa definitívne rozhodnete, vypočítajte si ešte koeficient navýšenia, ktorý vám prezradí o koľko auto preplatíte. Poradíme vám ako na to: akontácia + 36x mesačná splátka + 36x zmluvné poistenie, ak nie je zahrnuté v splátke + spracovateľský poplatok + odpredajná cena vozidla na konci lízingového obdobia = cena, ktorú zaplatíte lízingovej spoločnosti. Ak chcete vypočítať lízingový koeficient, potom výslednú lízingovú cenu automobilu s poistením vydeľte cenou automobilu v hotovosti.
Je lízing skutočne výhodný?
Aby naše informácie nezostali iba v teoretickej rovine, vybrali sme sa do siedmich lízingových spoločností a zisťovali sme, aká je realita. Do lízingových spoločností sme prišli s jasným zámerom, máme záujem o kúpu autá na lízing Škoda Fabia v cene 369 000 Sk s 30% akontáciou, dĺžka splácania 3 roky. Zaujímalo nás, na jednej strane, čo nám lízingové spoločnosti ponúknu a na druhej strane, čo budú lízingové spoločnosti od nás, ako od klientov vyžadovať. Vo všetkých spoločnostiach nám bez problémov vypracovali na počkanie lízingovú ponuku.
Výška akontácie bola u všetkých spoločností rovnaká 110 700 Sk, len v Slovenskej sporiteľni im systém nedovoliť zadať našu sumu, ale iba sumu, ktorú mali v ponuke. Najbližšie k našej bola suma 379 990Sk a s touto sumou sme potom pracovali pri ďalších výpočtoch. Výška splátky je veľmi dôležitým údajom, ktorý rozhodne stojí za povšimnutie. Výšku splátky väčšina spoločnosti udáva bez poistenia, a v nasledujúcom riadku len s málo výraznými číslicami i výšku splátky s poistením, tento údaj je veľmi dôležitý, lebo hovorí presne o tom, koľko peňazí musíme každý mesiac odviesť lízingovej spoločnosti. Spoločnosť B.O.F a CAC leasing ponúka klientom okrem možnosti klasického lízingu aj štvrťročné splátky. Keď sme prepočítali štvrťročnú splátku vyšlo nám, že klient v tomto prípade zaplatí o niečo menej ako keď spláca mesačne. Spoločnosť Istroleasing prišla na trh s možnosťou znížiť mesačnú splátku na úkor zostatkovej odkúpnej ceny. Platí tu, samozrejme, úmera, čím nižšia mesačná splátka tým vyššia odkúpna suma za automobil. ČSOB leasing ponúka svojím klientom dva mesiace v roku prázdniny, mesiace si môže vybrať klient, dvojmesačná suma bude následne rozložená do zostávajúcich splátok.
Slovenská sporiteľňa, BPT leasing a CAC leasing ponúkajú autá po zaplatení poslednej splátky za sumu 1 000 Sk bez DPH. Istroleasing, Volkswagen Finančné služby a ČSOB leasing vám odpredajú auto za 100 Sk bez DPH. Iba spoločnosť B.O.F má nulovú predajnú cenu na konci lízingu.
Garancia výšky splátok
Všetky spoločnosti zhodne tvrdili, že ju garantujú v prípade, že nedôjde k zmene DPH alebo k legislatívnym zmenám. Najväčšie rozdiely v cene boli v položke poplatok za uzavretie zmluvy. Spoločnosť B.O.F účtuje 1,20% za uzavretie lízingovej zmluvy z obstarávacej ceny bez DPH. CAC leasing vôbec neúčtuje poplatok za uzatvorenie zmluvy. Najdrahší v tomto smere je Volkswagen Finančné služby, ktorý účtuje sumu 6 586 Sk. Všetky lízingové spoločnosti nám automaticky po-núkli i havarijné poistenie, každá spoločnosť ponúkla niekoľko poisťovní, ale pracovníci nás upozornili na najlacnejšie poistenie. Kým všetky spoločnosti ponúkali havarijné poistenie do 1 000 Sk mesačne, jedine Slovenská sporiteľňa nám ponúkla poistenie vo výške takmer 1500 Sk mesačne.
Na uzatvorenie lízingovej zmluvy je potrebné predložiť lízingovej spoločnosti doklady, ktoré potvrdia vašu totožnosť, preto zväčša sú žiadané dva doklady totožnosti, niektoré spoločnosti vyžadujú ďalší doklad, napr. faktúru za telefón a pod. Väčšina spoločnosti pri 30% akontácii nevyžaduje potvrdenie o príjme a trvalom pracovnom pomere od vašho zamestnávateľa. Spoločnosti CAC leasing a Istroleasing požadujú potvrdenie o pracovnom pomere.
Skôr než dáte svoj podpis na lízingovú zmluvu uvedomte si, že beriete na seba vážny záväzok. Za roky splácania môže prísť k zmenám ekonomických podmienok a kalkulovaná suma môže byť zrazu podstatne vyššia. Preto si vyberajte spoločnosti so silným kapitálom alebo dcérske spoločnosti bánk alebo automobilových koncernov. Malé alebo neznáme lízingové spoločnosti môžu krátkodobo ponúkať výhodné podmienky, avšak riziko pre spotrebiteľa predstavuje možný bankrot a následné odobratie autá. n
Prehľad koeficientov navýšenia
B.O.F | 1,18 |
BPT | 1,25 |
CAC | 1,18 |
ČSOB | 1,22 |
Istroleasing | 1,18 |
Slov.sporiteľňa | 1,25 |
Volkswagen Finančné služby | 1,24 |