informovala o tom Dana Gregorová z tlačového oddelenia ministerstva.
Odborníci odhadujú, že dospelý kormorán potrebuje denne asi pol kilogramu rýb. Pre faunu vo vodných tokoch to predstavuje vážnu hrozbu.
Ako povedal Rastislav Rybanič zo Spoločnosti na ochranu vtáctva na Slovensku, plánovanú kvótu na odstrel považujú za neadekvátnu "Monitoring kormoránov ukázal, že ich na Slovensku žije 7,5 až 8,5 tisíca. Ministerstvo však udelilo výnimku na odstrel iba pre niektoré lokality, kde ich žije približne 2,5 tisíca. Povolený odstrel v týchto lokalitách by predstavoval dvadsať percent populácie kormoránov."
Toto percento sa zdá ochranárom vysoké. Problém sa podľa nich dá riešiť aj iným spôsobom - napríklad plašením vtákov. "Odstrel problém nevyrieši. V Bavorsku ho povolili a nepriniesol požadovaný efekt. Uhynuté jedince nahradili už v nasledujúcej sezóne nové," dodáva Rybanič. K Spoločnosti na ochranu vtáctva na Slovensku sa pridalo aj Lesoochranárske zoskupenie VLK.
Proti rozhodnutiu ministerstva sa však odvolal aj žiadateľ - Slovenský rybársky zväz v Žiline. Tomu sa naopak zdá limitované množstvo kormoránov určených na odstrel nízke. Rybári požiadali o povolenie na odstrel aj na ďalších lokalitách. Materiál posúdi osobitná komisia a pripraví podklady na rozhodnutie ministra.
Rybárske zväzy hovoria o kormoránoch ako o predátoroch, čo majú negatívny vplyv nielen na život v riekach, ale aj na skladbu ostatného vodného vtáctva, ktoré vytláčajú z ich pôvodných teritórií. Podľa Borisa Chladeckého zo Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline je jednou z kormoránmi najpostihnutejších lokalít rieka Orava. Rybári odhadujú, že za posledné tri roky im na Orave kormorány narobili asi sedemmiliónovú škodu.
Obe strany, rybári i ochranári sa však zhodujú, že migrovanie kormoránov, ktoré k nám dolietajú z Dánska, Nemecka či Poľska, nemožno ovplyvniť. Jednou z možností je revitalizácia riek, ktoré po zásahoch človeka stratili svoj pôvodný charakter. Z mnohých z nich zmizli prirodzené úkryty, v ktorých sa môžu ryby pred nepriateľom ukryť.
KVETA FAJČÍKOVÁ