Súčasný americký viceprezident Dick Cheney kedysi stál na čele firmy Halliburton, ktorá je najväčším kontraktorom ministerstva obrany v obsadenom Iraku. Demokrati tento týždeň zverejnili správu audítorov, podľa ktorej dcérska firma Halliburtonu nezdokladovala opodstatnenosť niektorých nákladových položiek pri obstarávaní ropy z Kuvajtu pre Irak v rokoch 2003 a 2004. FOTO - TASR/AP |
WASHINGTON, BRATISLAVA - Najväčší dodávateľ amerického ministerstva obrany Halliburton možno pripravil americkú vládu o viac ako sto miliónov dolárov pri obchodoch s ropou v Iraku. Naznačil to vojenský audit, ktorý tento týždeň v pondelok zverejnil americký kongresman za Demokratickú stranu Henry Waxman.
Audit agentúry DCAA, ktorá dohliada nad kontraktmi ministerstva obrany, spochybňuje 108-miliónovú položku v nákladoch firmy Kellogg Brown and Root, dcérskej spoločnosti texaského koncernu Halliburton, za dodávku paliva obyvateľom Iraku v rokoch 2003 a 2004. Audit zverejnil demokrat Waxman na stránke www.democrats.reform.house.gov.
"Odporúčame, aby rokovania o cene kontraktu neboli ukončené, kým Kellogg Brown and Root neposkytne prehľad doterajších nákladov," tvrdí správa agentúry DCAA z 8. októbra 2004. "Nákupné príkazy a zmluvy o sprostredkovaní s kuvajtským dodávateľom neobsahovali údaje podporujúce opodstatnenosť podmienok pri dohodnutých objednávkach," tvrdia audítori v správe.
Americká firma svoje pôsobenie v Iraku obhajuje tým, že jej dcérska spoločnosť dodala palivo za najlepšiu možnú cenu. "Správa zlyháva v tom, že neberie do úvahy fakt, že firma Kellogg Brown and Root vykonala neodkladnú misiu na žiadosť armády a že sa tak stalo vo vojnovom ovzduší," povedala hovorkyňa Halliburtonu Wendy Hall.
Spoločnosť Halliburton, ktorú riadil americký viceprezident Dick Cheney, kým v roku 2000 nezačal budovať kariéru v Bielom dome, je najväčší kontraktor americkej armády v Iraku a podľa očakávaní americkej vlády má možnosť zarobiť v obsadenej krajine 18 miliárd dolárov. "Budeme pokračovať v spolupráci s armádou," tvrdí hovorkyňa koncernu.
Slovenské firmy vyvážajúce do Iraku s firmou Halliburton nespolupracujú. "Žiadna firma v súčasnosti nedodáva do Iraku pre Halliburton," vyhlásil hovorca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Ondrej Žember. Podľa neho je však táto možnosť stále otvorená a slovenská strana bude asi za dodávky pre americký koncern v Iraku lobovať.
Do Iraku svoje výrobky a služby vyvážajú tri spoločnosti zo Slovenska. Sú nimi Chirana, Unis Slovensko a Zekon Michalovce. Americkým obchodným partnerom na Strednom východe dodávajú najmä zdravotnícku techniku do nemocníc, textil a zariadenia pre inžinierske a energetické siete.
(reuters, tv)