Arcibiskup Ján Sokol.
FOTO - TASR
V relácii Slovenskej televízie Dobrá zvesť hovoril, že ho predvolávali na bratislavskú "februárku", raz ho chceli aj zatvoriť. Povedal mu to biskup Lazík, ktorý "utekal ku krajskému tajomníkovi, že radšej ma preloží". Krajský tajomník súhlasil a Sokola dali do Štúrova. Pôsobil tam v rokoch 1966-1968. "Tam bol relatívne pokoj. Keď som sa potom vrátil na fakultu ako prefekt, už to bolo horšie. Zavolali ma niekoľkokrát na februárku a zase sa vypytovali."
Spoluprácu mu vraj ponúkli iba raz v roku 1970. "Mal som prísť pod Manderlu do pasáže, čo som ani nevedel, že je, tak som nešiel, a tak som musel s ostatnými predstavenými odísť z Bratislavy." V roku 1970 bol Sokol prefektom, potom ho preložili ako kaplána do Serede.
V roku 1987 sa stal administrátorom arcidiecézy. "Vtedy sa naraz nahlásila jedna veľká skupina, že z ministerstva, nepovedali z ktorého. Prišli a povedali, že my sme vám dali súhlas, tak musíte tak robiť, aby ste nerobili problémy. Hovorím, to ani nie je v mojej povahe, ale kňazské povinnosti si budem stopercentne robiť. A jeden z nich hovorí, napíšte nám to niekoľkými vetami, tak asi päť viet som napísal, že ako kňaz si budem plniť povinnosti a nebudem robiť nejaké výtržnosti, atď."
ŠtB vraj nepodpísal "nikdy nič, len tento papierik". "Či by toto boli počítali za spoluprácu, to už neviem, ale ja som si ďalej robil svoje povinnosti, ako kňaz a ako biskup a nejaký nátlak, okrem toho jedného razu, keď som musel ísť z Bratislavy, nikdy mi ani spoluprácu neponúkli."
V roku 1988 bol vymenovaný za biskupa. Potom podľa dokumentov Ústavu pamäti národa v lete 1989 súhlasil so spoluprácou a krátko na to ho vymenovali za arcibiskupa.
Pred vymenovaním sa podľa neho znovu objavila skupina eštebákov. "Prišli zase asi desiati, dvanásti, väčšia skupina a zase my vám dávame súhlas, tak sa snažte, aby ste nerobili problémy, ťažkosti, hovorím, no to je stopercentné, že sa do politiky miešať nebudem, lebo to som sa nikdy nemiešal, ale kňazské a biskupské povinnosti si budem plniť. Bola to taká spoločenská návšteva, skôr by som to prirovnal ako dnešná vaša tu teraz u nás," povedal Sokol.
To, či sa Sokol stal arcibiskupom vďaka súhlasu so spoluprácou, nie je zrejmé, jeho zväzok bol skartovaný. Ako kandidát tajnej spolupráce bol evidovaný 17 rokov. Príslušník ŠtB v minulosti pre SME povedal, že previerka kandidátov nebola časovo obmedzená, no platilo, že sa vykonávala len nevyhnutne potrebný čas, čo bolo v praxi maximálne tri roky. "Tento konkrétny prípad môže svedčiť o tom, že dotyčná osoba mohla zastávať významnejší post, spoluprácu vytrvalo odmietala a návštevy pracovníka ŠtB brala ako súčasť vyplývajúcu z funkcie."
Miroslav Lehký z Ústavu pamäti národa dávnejšie povedal, že Sokol sa mohol stať biskupom preto, lebo jeho "osoba bola zrejme pre režim prijateľná". (mož)
Teologické fórum: Spolupráca nie je ospravedlniteľná
BRATISLAVA - Spolupráca s komunistickou ŠtB nie je ospravedlniteľná, môže však byť vysvetliteľná a odpustiteľná. Vo svojom stanovisku to píše Teologické fórum.
Tým, že sa niekto ocitol na zozname, sa z neho automaticky nestáva odsúdeniahodná osoba, hovorí Teologické fórum, ale tieto prípady treba preskúmať. "Aj preto, aby sa predstavitelia kresťanských cirkví mohli zastať nevinných. Vopred sa však nesmieme báť ani zlyhaní, ktoré vyjdú na povrch." Skúmaním sa buď pomôže obnoviť dôvera voči konkrétnym ľuďom, alebo sa dospeje k nutnosti vyzvať ich na pokánie. Očakávanie, že ľudia, ktorí sú na zoznamoch ŠtB ako agenti, vysvetlia svoj záväzok na spoluprácu, je podľa fóra oprávnené.
Predseda Teologického fóra kňaz Karol Moravčík hovorí, že cirkev by mala na preskúmanie spolupráce kňazov s ŠtB zriadiť komisiu. V súvislosti s arcibiskupom Jánom Sokolom, ktorý má byť v registroch zväzkov ŠtB vedený ako spolupracovníkom Moravčík povedal, že arcibiskup by mal sám zverejniť, čo robil, s kým sa stretával a čo od neho ŠtB chcela.
Pod stanoviskom je za Teologické fórum podpísaný Karol Moravčík, lekár Peter Križan a astronóm Igor Kapišinský.
Čo je Teologické fórum
Teologické fórum je spoločenstvo teológov a záujemcov o teológiu a filozofiu, ktoré sa snaží o teologickú prácu v duchu II. vatikánskeho koncilu. Teológiu chápe ako tvorivý a kritický prejav viery, ktorý treba žiť v dialógu so súčasnou vedou, politikou a kultúrou. Teologické fórum má svoje zázemie zvlášť medzi ľuďmi z katolíckej cirkvi, nie je však právne zriadené ako cirkevná organizácia. (sita)