Pred parlamentom sa včera stretli zdravotníci z celého Slovenska. Chcú, aby sa vrátili tabuľkové platy. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Priemerný plat v zdravotníckom sektore je o tritisíc korún nižší ako priemerná mzda v národnom hospodárstve, ktorá je 15 852 korún. V tomto roku sa platy zdravotníkom, ktorí nie sú súkromníci, vraj znížili ešte viac, pretože už nemajú tabuľkové platy a na mzde sa musia dohodnúť so zamestnávateľom.
Lekár Ján Hajáš z nemocnice v Liptovskom Mikuláši povedal, že sa mu oplatilo prísť do Bratislavy, pretože si veľmi želá, aby "týmto protestom dosiahli zdravotníci, čo chcú".
Poslanci majú tento týždeň rokovať o zákone o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. V rozprave má požiadavky zdravotníkov predniesť nezávislý poslanec Vojtech Tkáč. Povedal, že "návrh na zmenu pripravuje".
Šéf zdravotníckych odborov Andrej Kučínsky hovorí, že zdravotníci majú zatiaľ podporu opozície. Ak sa zákon nezmení podľa ich predstáv, chcú štrajkovať - pravdepodobne podľa vzoru Maďarska, kde sa štrajkovalo po jednotlivých odborových organizáciách.
Zdravotníci budú odmeňovaní podľa Zákonníka práce, kým sa nemocnice nezmenia na akciové spoločnosti alebo neziskové organizácie. Práve preto ministerstvo práce a sociálnych vecí nevidí dôvod zákon o odmeňovaní meniť. Proti je aj ministerstvo zdravotníctva. Jeho tlačový hovorca Karol Farkašovský povedal, že ministerstvo nevníma akciu zdravotníkov "ako opodstatnenú, pretože reforma zdravotníctva zaviedla pre manažment nemocníc motivačné nástroje v podobe zmluvných platov tak, aby odmeňovanie bolo spravodlivejšie a aby dobré výsledky boli náležite ocenené".
Farkašovský je presvedčený, že v blízkej budúcnosti reforma zdravotníkov uspokojí. Kučínsky upozornil, že transformácia má skončiť do decembra 2006 a dovtedy by podľa neho mali mať zdravotníci platy aspoň také ako doteraz. (dro)
FOTO SME |