Rokenroloví bratia - Bruce Springsteen (vľavo) a Bono. FOTO - REUTERS |
Na ceremoniáli, ktorý bol zároveň aj oslavou 50. výročia "narodenia" rokenrolu, najväčšiu pozornosť pútala írska štvorica U2. Do Siene slávy ju uviedol americký spevák Bruce Springsteen, podľa ktorého je to za posledných dvadsať rokov jediná skupina na svete, u ktorej pozná mená všetkých štyroch členov.
"Sú to zástupcovia jedného z najkrajších aranžmánov v rokenrole," povedal o nich známy americký pesničkár. Bono, The Edge, Adam Clayton a Larry Mullen Jr. založili skupinu v roku 1977 v Dubline a vypracovali sa na jednu z najväčších štadiónových atrakcií. Ich najnovšie svetové turné sa začína 28. marca. U2 za pomoci Springsteena a iných hviezd neskôr zahrali blok veľkých hitov vrátane I Still Haven't Found What I'm Looking For.
Medzi vybrané osobnosti sa tento rok dostali aj spolupútnici U2 - britská novovlnná skupina The Pretenders, vedená speváčkou a skladateľkou Chrissie Hyndeovou. Kapela funguje s väčšími prestávkami dodnes, napriek faktu, že jej zakladajúci členovia James Honeyman-Scott a Pete Farndon zomreli na predávkovanie drogami. "Prešli si všetkým smútkom, ktorý je súčasťou rokenrolu. Stratili dvoch členov, ale nevzdali to," komentoval ich pohnutú históriu pesničkár Neil Young.
Britský spevák Rod Stewart uviedol černošského soulmana Percyho Sledgea, ktorý sa preslávil skladbou When a Man Loves a Woman. Medzi vyvolených sa dostala aj ďalšia čierna legenda - skupina The O'Jays. Gospelovo-soulové kvarteto z Ohia predviedlo zmesku svojich veľkých hitov ako Love Train, Back Stabbers či For the Love of Money.
Eric Clapton spolu s B. B. Kingom predstavil ďalšieho veterána - čierneho bluesmana Buddyho Guya. "Bol pre mňa tým, čo pre iných Elvis. Pamätám si, ako som ho prvýkrát videl ako tínedžer koncertovať v Británii. Kurz môjho života bol daný a on bol mojím pilotom," povedal fenomenálny gitarista.
Podľa agentúry AP Guy v zákulisí pripomenul, že veľa jeho čiernych priateľov nedostalo možnosť vychutnať si slávu, tak ako on dnes. " Moja mama mi pred smrťou povedala: Ak máš nejaké kvety, daj mi ich hneď, chcela by som si k nim privoňať. Dnes ste ich dali mne, tak ich môžem voňať."
V rámci osláv 50. výročia zrodenia rokenrolu si na ceremoniáli zadžemovali veteráni Jerry Lee Lewis a Bo Diddley spolu so svojimi "žiakmi" Claptonom a Robbie Robertsonom.
(peb)
Čo je Rokenrolová sieň slávy
The Rock and Roll Hall of Fame vznikla roku 1983 a jej doterajšími členmi sú napríklad Elvis Presley, The Beatles, The Clash, Neil Young, Ramones alebo The Beach Boys. Do siene slávy môžu byť uvedení iba tí umelci, ktorí pred dvadsiatimi piatimi rokmi vydali svoj prvý album. Hlavným kritériom vstupu do vybranej spoločnosti je vplyv a význam hudobníkov, ktorí významným spôsobom formovali dejiny rokenrolu. Súčasťou Rokenrolovej siene slávy je aj múzeum v americkom Clevelande.