svetového krasokorčuľovania.
Nad tým, či Jevgenij Pľuščenko včera večer v moskovských Lužnikách nastúpi na krátky program, visel do poslednej chvíle veľký otáznik. Ten však visel nad celým jeho štartom na svetovom šampionáte, len o tom takmer nikto nevedel.
Žeňa bude chýbať, zmienil sa v piatok v úzkom kruhu jeho tréner Aleksej Mišin. Viac však z neho ani jeho známi nedostali. Možno ide o žart alebo o lesť, pomysleli si.
V nedeľu ráno sa Pľuščenko objavil na tréningu. Bolo v ňom však oveľa viac prestávok a diskusií ako jazdenia. On aj tréner ho končili v mrzutej nálade.
Po pondelňajšej kvalifikácii ruský denník Sport Ekspress trpko priznal: "Mišin neblufoval." Článok nadpísal palcovým titulkom: Boľavé! "Ledva sa držal na nohách, bol biely ako krieda a po tvári mu stekali veľké kvapky potu," opisuje Pľuščenkov stav konkurenčný Sovetskij sport. "Bolia už nielen slabiny, ale aj chrbát," utrúsil bez zastavenia cestou z ľadu do šatne.
Jevgenij skončil v kvalifikácii o zanedbateľné dve stotiny bodu druhý za Švajčiarom Stéphanom Lambertom. Body z tejto časti súťaže tvoria iba 25 percent celkovej známky, takže nebol by dôvod sa znepokojovať. Keby bol zdravý.
"Žeňa jazdí na samej hranici možností," priznal tréner. "Silne sa prejavuje dlhá pauza v dôsledku zranenia slabín." Podľa manažéra Ariho Zakariana, po januárovom európskom šampionáte v Turíne Pľuščenko dva a pol týždňa vôbec netrénoval. Na ľad sa vrátil až minulý týždeň. Jeho slabiny na ľavej strane sú vraj súvislá modrina. Preto musel v kvalifikačnej jazde vynechať štvoritý tulup a v kombinácii ho nahradiť lutzom. Keby mal problémy na pravej, nemohol by pre zmenu skákať axel.
Zranenie slabín bolo dôvodom konca kariéry niekoľkých skvelých krasokorčuliarov - Kanaďana Elvisa Stojka, Rusov Alekseja Urmanova a Aleksandra Abta... Istý čas mal s nimi problémy aj slovenský krasokorčuliar Jozef Sabovčík, bronzový medailista ZOH 1984 a dvojnásobný majster Európy.
"V štádiu chronického zápalu nastáva ukladanie vápnika a potom nie je iné východisko, ako operácia a pol či trištvrteročná pauza. U Sabovčíka sme sa tomu vyhli, lebo s ním kondičný tréner Ladislav Zacharides začal špeciálne kompenzačné cvičenia - vďaka nim sa stav upravil," spomína jeho vtedajší lekár MUDr. Jozef Mračna.
"Pľuščenko si viac rokov vytváral imidž človeka, ktorý nemá právo prejaviť slabosť," konštatuje Sport-Ekspress. Na tomto šampionáte je pod dvojnásobným tlakom. Svetový šampionát sa na ruskú pôdu vrátil po 102 rokoch a navyše ide o olympijskú kvalifikáciu. Ruské mužské krasokorčuľovanie okrem Pľuščenka reprezentujú dvaja mladíci, lanský juniorský majster sveta Andrej Griazov a tretí z tohtoročných juniorských MS Sergej Dobrin - bez neho by zrejme nevybojovali tri olympijské miestenky. Predovšetkým preto Rusko nevyužilo možnosť tesne pred žrebovaním nahradiť Pľuščenka náhradníkom a napriek kritickému zdravotnému stavu ho predsa v Moskve poslalo na ľad.
"Stojí hypotetické víťazstvo na svetovom šampionáte za tú cenu, ktorou je Pľuščenko nútený zaplatiť už teraz v prvých krokoch k medaile?" pýta sa ruský denník Sport-Ekspress.