Všade dobre, tak čo tu?

Hill International je významná medzinárodná poradenská firma, ktorá tento rok oslavuje dve významné výročia: 30 rokov od založenia firmy v Rakúsku a 15 rokov pôsobenia firmy na Slovensku, resp. v bývalom Česko-Slovensku.

Počas nášho pôsobenia sa celková politická aj ekonomická situácia podstatne zmenila. Dnes už nie je žiadna vzácnosť, keď človek pracuje v zahraničnej firme, alebo si nájde prácu priamo v zahraničí. Keď sme ešte začiatkom roku 1990 obsadzovali jednu z prvých pozícii, prihlásilo sa nám vyše 1600 kandidátov z celého Československa, ktorí boli motivovaní tým, že bez akýchkoľvek politicky podmienených problémov môžu pracovať v zahraničnej firme. Takéto pocity sú dnes už, samozrejme, neopodstatnené. Často sa však v našej práci stretávame s uchádzačmi, ktorých zaujíma ako sa majú pripraviť, čo môžu očakávať, na čo si majú dať pozor v prípade pracovného miesta v zahraničí. Pokúsil som sa tieto poznatky zhrnúť do niekoľkých všeobecných bodov, či presnejšie povedané odporúčaní, ktoré by mal uchádzač poznať. Na to, ako by sa mal kandidát pripraviť na prácu v zahraničí je len veľmi ťažké napísať všeobecný recept. Je veľký rozdiel či človek plánuje ísť pracovať do kórejskej alebo japonskej firmy, pre ktoré je typická silná hierarchická štruktúra alebo do americkej, nemeckej či škandinávskej, v ktorých naopak vládnu neformálne vzťahy a štruktúra. Napriek tomu mi dovoľte, aby som sa pokúsil zhrnúť aspoň niektoré body.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jasná predstava, cieľ

Chcem naozaj opustiť známe kultúrne a sociálne prostredie, v ktorom som vyrastal a kde všetko dôverne poznám? Som naozaj natoľko silný, aby som toto predsavzatie dotiahol do konca? Vďaka novej politickej situácii dnes už nie je problém v prípade neúspechu sa vrátiť domov. Z minulej doby však poznám veľa "zničených existencií", ktoré emigrovali, bez toho aby si tieto otázky položili a neskôr boli tvrdou realitou nesmierne zaskočení. No aj v súčasnosti často počúvam od uchádzačov, ktorí sa vrátili, že svoje rozhodnutie presadiť sa, nemohli stopercentne realizovať. A to, samozrejme, ovplyvnilo ich motiváciu a výkon. Väčšinou sa zahraničné pôsobenie skoro ukončilo, pretože neboli naplnené očakávania firmy.

Informácie o firme

SkryťVypnúť reklamu

Každý by si mal pred nástupom, či skôr ešte pred uchádzaním sa o pozíciu, potenciálnu firmu preveriť. Získať čo najviac informácií prostredníctvom internetu, dennej tlače či špecializovaných týždenníkov, obchodných komôr, pomôcť môžu aj informácie získané neoficiálnou cestou, napr. rozhovormi s terajšími alebo bývalými zamestnancami firmy. Tiež som sa ešte nestretol s tým, že by zástupcovia firmy odmietli návštevu svojho podniku, keď o to potenciálny zamestnanec požiada. Čím viac informácií o firemnej filozofii, kultúre a celkovom prostredí firmy človek pozná, tým lepšie môže zvážiť, či sa pre daného zamestnávateľa rozhodne alebo nie.

Dohoda s rodinou

Záujemca o prácu v zahraničí by sa mal o svojom rozhodnutí poradiť s rodinou. Zodpovedne a otvorene si s rodinnými príslušníkmi pohovoriť o tom, čo zahraničné pôsobenie pre rodinu predstavuje a potom sa spoločne rozhodnúť, či sa uchádzať o prácu v zahraničí. Bohužiaľ, príliš často sa stretávame s tým, že kandidát tvrdí, že s rodinou, manželom/manželkou nebudú žiadne problémy, resp. že s jeho rozhodnutím budú ostatní členovia súhlasiť. Keď sa však veci dajú do pohybu a presťahovanie sa stáva reálnym, veľa kandidátov zneistie, prípadne podľahnú nátlaku svojej rodiny a rozhodnú nezúčastniť sa ďalších stretnutí s klientom pre ktorého je pozícia obsadzovaná. V takom prípade personálna spoločnosť začína prácu od začiatku. Takáto okolnosť môže, samozrejme, povesti personálnej spoločnosti len uškodiť a kandidát tiež môže podobným prístupom ohroziť vlastnú pracovnú budúcnosť, v prípade, že by sa chcel ešte niekedy uchádzať o miesto prostredníctvom danej personálnej spoločnosti. Takýmto problémom sa dá predísť prostredníctvom dôkladnej komunikácie so zástupcami firmy. Kandidát by mal mať pripravené aj zdanlivo smiešne otázky typu: je možnosť zamestnať môjho partnera, aké školy môžu navštevovať moje deti, a pod. Prejavenie záujmu je dôkazom, že sa kandidát na presťahovanie pripravuje a je výrazne motivovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké očakávania

Mnoho uchádzačov ide pracovať do zahraničnej firmy s neskromnými a neodôvodnenými očakávaniami a predstavou, že ich čaká rýchla medzinárodná kariéra, dúfajúc, že v dohľadnom čase im bude umožnené presťahovanie do materskej firmy v zahraničí. Medzinárod-né pôsobenie spoločností je však postavené práve na skutočnosti, že jednotlivé zahraničné firmy majú svoje zastúpenie v mnohých krajinách po celom svete. Keď klient hľadá pracovníka na Slovensku alebo v Rusku, je pravdepodobné, že potrebuje odborníka na slovenský alebo ruský trh a nie pre zahraničie.

Samozrejme, možnosť presunu do zahraničia nie je vylúčená, môže sa uskutočniť hlavne vďaka dlhodobému pracovnému pomeru vo firme, lojalite k zamestnávateľovi a predovšetkým vďaka vynikajúcej práci.

SkryťVypnúť reklamu

Prispôsobenie sa a trpezlivosť

Mnohí kandidáti, ktorí začnú v zahraničnej firme pracovať, majú o svojej kompetencii často nekriticky pozitívnu mienku a okamžite chcú začať s presadzovaním zmien. Spočiatku je však dôležité, aby človek nové prostredie, praktiky a fungovanie firmy dôkladne spoznal, (často sú nepísané zákony a vzťahy oveľa dôležitejšie ako tie oficiálne), a až potom by mal prichádzať s relevantnými návrhmi na zmeny. Takáto iniciatíva bude určite pozitívne vnímaná aj vedením.

Informácie o krajine

Nezanedbateľnou výhodou pre človeka, ktorý prichádza do zahraničia, sú samozrejme, čo najhlbšie poznatky o danej krajine, dobré je krajinu súkromne navštíviť a získať čo najviac informácií, či zreálniť svoje očakávania. Osvojenie si niekoľkých základných slov a fráz v jazyku danej krajiny bude určite veľmi príjemným prekvapením pre nových známych a kolegov. Človek sa získavaním týchto informácií nielen cieľavedome pripravuje na pobyt, ale zároveň sa môže oveľa lepšie koncentrovať na svoje vlastné pôsobenie a prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Patriotizmus

Keď človek príde do nového prostredia, väčšina spolupracovníkov presne vie, odkiaľ pochádza a majú aj určitú predstavu o jeho krajine. Z tohto dôvodu nie je vhodné im to pri každej príležitosti pripomínať. Menej je niekedy viac. Národná hrdosť je v poriadku, ale nemala by nikdy prerásť do národného šovinizmu. Rovnako negatívny je aj opačný postoj, teda neustále záporné hodnotenie krajiny, z ktorej pochádzate a vychvaľovanie hostiteľskej krajiny. Recept je v podstate veľmi jednoduchý: keď chce človek žiť v zahraničí, mal by sa integrovať do spoločnosti, no to ešte neznamená, že sa musí asimilovať. Konkrétne to znamená, že človek by mal svoju vlastnú osobnosť a národnosť priviesť do súladu s hostiteľskou krajinou a napriek tomu svoju identitu nestratiť.

SkryťVypnúť reklamu

Určite by bolo možné ešte dlho rozprávať o rôznych krokoch, ktoré môžu uľahčiť začiatky práce v zahraničnej spoločnosti či priamo v zahraničí. Isto je mnoho ľudí, ktorí majú ďalšie rozmanité skúsenosti s touto témou, bol by som preto rád, aby ste tento príspevok vnímali ako myšlienky a poznatky, ktoré som nazbieral počas pôsobenia v zahraničnej firme a počas života v zahraničí. Samozrejme, ak niekomu moje odporúčania napomôžu k úspechu, bude to pre mňa potešením.

Jan Zvěřina

Hill International

Bratislava, Moskva

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu