Agentúry podporovaného zamestnávania sa snažia zamestnať svojich klientov na bežných pracovných miestach. Existuje však aj ďalšia možnosť pre tých, ktorí pracovať chcú, ale pre svoje postihnutie by nezvládali prácu v normálnej prevádzke. Chránené dielne. Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny ich dosiaľ eviduje približne 2 400 na celom Slovensku. Môžu zamestnávať iba tých, ktorí majú pokles práceschopnosti nad 40 percent.
Prevádzkovať chránenú dielňu nie je jednoduché. Aj keď štát dotuje rôznym spôsobom pracovné miesta vytvorené pre ľudí s postihom, mnohí prevádzkovatelia tvrdia, že ide o prácu na hranici možností. "Sú to predsa len ľudia so zníženou pracovnou schopnosťou, aj keď sa snažia, väčšinou nedokážu vyprodukovať toľko, ako zdraví. A treba platiť nájmy, odvody do poisťovní, vybaviť množstvo papierovačiek a príspevky od štátu niekedy nechodia najpres-nejšie," hovorí majiteľka chránenej dielne, ktorá nechcela byť menovaná.
Od januára tohto roku poskytujú úrady práce a sociálnych vecí chráneným dielňam vyššie príspevky na mzdové náklady. Vyššiu podporu dostanú aj postihnutí, ktorí chcú samostatne podnikať (v závislosti od regiónu 42 - 105 tisíc korún). Do konca marca môžu firma aj živnostník požiadať aj o príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne i výdavkov na dopravu postihnutých zamestnancov v predchádzajúcom roku (najviac do výšky 61 516 korún). Úrad práce môže poskytnúť aj preddavok - najviac však 7-násobok minimálnej mzdy - a to je 61 516 korún.
Majitelia chránených dielní však tvrdia, že ani terajšia podpora nestačí pokryť náklady.
Počet zdravotne postihnutých v evidencii úradov práce
Bratislavský kraj 372
Trnavský kraj 1 157
Trenčiansky kraj 2 126
Nitriansky kraj 2 350
Žilinský kraj 1 865
Banskobystrický kraj 2 897
Prešovský kraj 3 629
Košický kraj 3 365
Slovensko 17 761
Zdroj: ÚPSVAR