Obyvatelia Kirgizska včera vyberali v druhom kole volieb zvyšných 39 poslancov parlamentu. FOTO - REUTERS |
podpísať dohodu už vo štvrtok. Sľúbila zabezpečiť ďalších desať miliárd forintov (asi 1,5 miliardy korún) pre chovateľov zvierat. Gazdovia pôvodne požadovali 15 miliárd, vláda však tvrdila, že nemôže prekročiť rámec daný prijatým rozpočtom a zvýšiť tak jeho deficit.
Vláda chce dohodnutú sumu zabezpečiť zoškrtaním iných rozpočtových položiek. Taktiež odloží splácanie úverov poskytnutých farmárom. Po krátkych oslavách víťazstva väčšina demonštrujúcich a niekoľko tisíc traktorov Budapešť a blokované cesty do večera opustili. Iných však dosiahnutá dohoda neuspokojila. Podľa Antala Sakánya, predsedu Maďarského zväzu chovateľov ošípaných, nestojí za nič, lebo v nej vláda napríklad nedala garancie na ochranu trhu. Budú preto demonštrovať naďalej.
Ešte v sobotu sa pritom očakávalo vyhrotenie konfliktu. Predstavitelia farmárov odmietli ďalej rokovať s ministrom poľnohospodárstva a požadovali rozhovory priamo s premiérom. Rokovanie i ďalšie finančné požiadavky však Gyurcsány odmietol. Farmári na to odpovedali hrozbou, že pritvrdia a začnú blokovať hraničné priechody. Už v sobotu na krátky čas úplne uzavreli niektoré významné cesty a premávka sa čiastočne obnovila až po zásahu polície.
Farmári sa pôvodne vzbúrili, pretože vláda nedodržala opakovaný sľub vyplatiť dotácie na pôdu do konca minulého roku a nezaistila ani vykúpenie ich produktov za intervenčné ceny určené Európskou úniou. Tie sú vyššie ako ceny na svetových trhoch, trhovým cenám pritom maďarskí farmári nedokážu konkurovať.
Podľa mnohých expertov je pritom najväčším problémom, že nikto z politikov nemá odvahu malým farmárom povedať pravdu: že ich doterajší spôsob hospodárenia nemá budúcnosť. Podľa odborníka na poľnohospodárstvo Györgya Raskóa je aj terajšia dohoda iba dočasným riešením - možno do leta. Situácia farmárov sa bude iba zhoršovať.
"Oveľa väčší škandál vypukne, až gazdovia zistia, že nedokážu predať svoju novú úrodu," povedal Raskó pre internetové noviny Index. Aspoň nie za intervenčné ceny. Problém vidí v rozdrobenosti hospodárstiev, ktoré sú také malé, že ani nemôžu byť ekonomicky rentabilné. Poľnohospodárstvo budú podľa neho musieť v dohľadnom čase opustiť možno až státisíce ľudí.
PETER MORVAY