Dohoda medzi Švajčiarskou konfederáciou a slovenskou vládou z roku 2002 počítala s tým, že slovenská strana nájde päť miliónov korún na projektovú dokumentáciu a 20 miliónov na stavbu.
V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2003 síce peniaze na projektovú dokumentáciu na tento projekt vyčlenili, no ministerstvo financií nepovolilo ich čerpanie. Dôvodom boli chýbajúce zdroje financovania výstavby. V januári 2003 prešla nemocnica do správy Nitrianskeho samosprávneho kraja a požiadala nového zriaďovateľa o riešenie problému. Krajské zastupiteľstvo o rok odsúhlasilo investičný zámer spaľovne.
"Chceli sme dať projektu zelenú, tak sme dali urobiť štúdiu za 600-tisíc korún. Samosprávny kraj však nenašiel 20 miliónov korún na jej postavenie. Odmietli ju aj obyvatelia z okolia nemocnice, kde mala stáť. Švajčiarska strana v januári tohto roka odstúpila od zmluvy. Dôvodom boli dvojročné prieťahy slovenskej strany. Prišli sme o dar a je nám ľúto premárnenej šance," povedal riaditeľ nemocnice Gabriel Mančík.
Nebezpečný odpad zatiaľ levická nemocnica zneškodňuje v starej spaľovni, ktorej sa na rok končí povolenie na prevádzku. Potom ho bude likvidovať v inej spaľovni kraja. Náklady na odvoz a likvidáciu ju budú stáť asi tri milióny korún ročne.
(bej)