Poisťovne upozorňujú, že veľa ľudí na Slovensku je podpoistených. To znamené, že majú domy a byty poistené na oveľa nižšie sumy, než je ich skutočná hodnota. V prípade nehody im poisťovňa vyplatí menšiu sumu, než je skutočná výška škody. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Obyvatelia Slovenska sa podľa poisťovní vystavujú zbytočne veľkému riziku, pretože ich majetok je často podpoistený. Znamená to, že z rôznych dôvodov uzatvárali poistky na sumy, ktoré zďaleka nezodpovedajú hodnote poistenej veci. Napríklad domy sú často poistené tak, že v prípade ich zničenia by majiteľ dostal len malú časť ich trhovej ceny.
"Klienti sú často presvedčení, že týmto spôsobom dokážu ušetriť na poistnom. Neuvedomujú si, že na poistnom ušetria rádovo v stovkách, možno tisícoch. Keď však nastane poistná udalosť a použije sa inštitút podpoistenia, poisťovňa ušetrí v rovnakom pomere," vraví hovorkyňa poisťovne Union Drahomíra Juríková. Ak má niekto dvojmiliónový dom poistený na jeden milión korún, potom pri škode 500-tisíc korún dostane od poisťovne len 250-tisíc.
Poisťovne nemajú presné štatistiky o počte nedostatočne poistených ľudí. "Predpokladáme však, že najmä pri starších poistných zmluvách majú často klienti poistený majetok na dnes už nedostatočnú sumu," hovorí Lucia Muthová z Allianz - Slovenskej poisťovne. Klientov so staršími zmluvami oslovujú a ponúkajú im možnosť prepracovať poistné podmienky.
Jednou z príčin podpoistenia je čas a vývoj cien. K najväčšiemu nárastu cien domov došlo v rokoch 1989 až 1991. Kto si uzatvoril poistku ešte pred týmto obdobím, má pravdepodobne až niekoľkonásobne nižšie poistné krytie, ako by potreboval.
Nevýhodou starších poistiek je aj to, že hodnotu veci určovali z časového hľadiska. To znamená, že vec každý rok postupne strácala na svojej cene. Ak teda došlo k jej zničeniu po desiatich rokoch, dostal klient len zlomok pôvodnej ceny. Podľa nových zmlúv sa prepláca taká suma, aby za ňu bolo možné kúpiť novú vec.
Viaceré poisťovne už dnes neumožňujú podpoistenie. Výšku poistnej sumy vyrátajú na základe odhadu znalca alebo na základe výmery zastavanej plochy. Klientovi dovolia, aby sa od vypočítanej sumy odklonil maximálne o 15 percent. "Pri väčšom rozdiele, obzvlášť ak rozdiel presiahne 30 až 50 percent, s klientom poistnú zmluvu radšej neuzavrieme," hovorí Juríková. Klientovi by pri poistnej udalosti vyplatili podstatne menej, než by bola výška škody, a to by mohlo poisťovniam robiť negatívnu reklamu.
Ak sa klient rozhodne zvýšiť sumu, ktorú mu poisťovňa vyplatí pri nehode, musí počítať i s vyššou cenou poistenia. Spravidla platí, že poistka i poistné plnenie rastú rovnakým pomerom. Ak má niekto poistený dom na pol milióna a chce poistku zvýšiť na milión, bude jeho ročné poistné dvojnásobne vyššie. Keďže poistné na domy a byty je relatívne nízke oproti výške škody, nárast ceny by bol len v stovkách korún. V prípade dvojmiliónového domu by zvýšenie poisteného krytia z 300-tisíc na dva milióny zvýšilo cenu ročnej poistky o 1800 korún.