BRATISLAVA - Ľudia, ktorí sú chorí alebo sa starajú o chorého člena rodiny, či majú neplatené voľno, to musia nahlásiť zdravotnej poisťovni. Za zamestnancov, ktorí sú práceneschopní, ošetrujú člena rodiny, sú na materskej alebo majú neplatené voľno, platí zdravotné odvody štát.
"Ak zamestnanec v čase trvania pracovnej neschopnosti nemá žiadny príjem podliehajúci dani z príjmu, poistenie za neho odvádza štát," povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Zúbeková.
Od januára platí nový zákon o zdravotnom poistení, podľa ktorého ak je niekto chorý napríklad dva týždne v mesiaci, odvedie štvorpercentné odvody zo mzdy, ktorú dostal za dva týždne, za zvyšné dva týždne zaplatí štát.
Doteraz za ľudí, ktorí brali namiesto platu nemocenské dávky, platila odvody Sociálna poisťovňa. Väčšina chorých nevie, že má pracovnú neschopnosť oznamovať v zdravotnej poisťovni, v komplikovanom zákone nemajú jasno ani mzdárky vo firmách. Poisťovne predpokladajú, že ľudia sú o základných zmenách v zákone informovaní, na svojich weboch ponúkajú možnosť poradiť sa cez e-mail. "Možno využiť aj bezplatné telefónne linky," hovorí Zúbeková.
Ak ľudia práceneschopnosť alebo ošetrovanie člena rodiny v poisťovni neohlásia, hrozí im pokuta až 10- tisíc korún. Pokuty na návrh poisťovne udeľuje úrad pre dohľad. Zúbeková hovorí, že takéto porušenie zo strany poistencov, najmä dôvody, pre ktoré nebola povinnosť splnená, budú posudzovať individuálne. Pri nahlásení treba fotokópiu dokladu od lekára, ktorý nechávajú u zamestnávateľa. Doklad by mala poisťovňa dostať do ôsmich dní.
Zamestnanci sú tiež povinní oznámiť poisťovni zmenu zamestnávateľa, hlásiť majú aj výstup zo zamestnania. Firmám tak odpadla povinnosť posielať poisťovni prihlášky a odhlášky poistencov.
Živnostníci platia odvody aj počas práceneschopnosti, preto ju poisťovni oznamovať nemusia.
(dro)
Zamestnanec oznamuje poisťovni začiatok a ukončenie:
- práceneschopnosti,
- neplateného voľna,
- ošetrovania člena rodiny,
- materskej dovolenky.
Kedy a aké doklady musí poisťovni priniesť:
- začiatok PN, OČR, MD a neplateného voľna treba nahlásiť do ôsmich dní od ich vzniku,
- poisťovni treba predložiť fotokópiu MD, PN a OČR a oznámenie o neplatenom voľne,
- doklady možno doniesť osobne, ale aj poslať poštou.
Živnostník:
- platí preddavky na zdravotné poistenie aj počas práceneschopnosti alebo materskej dovolenky,
- doklady o PN vzniknutej po 1. januári 2005 nie je potrebné poisťovni doručovať,
- doklady o PN z obdobia do 31. 12. 2004 poisťovni treba doručiť, pretože to ovplyvní výšku poistného,
- za ženy živnostníčky na materskej dovolenke platí odvody štát vtedy, ak nemajú príjem a poberajú rodičovský príspevok. Začiatok poberania rodičovského príspevku by mali oznámiť zdravotnej poisťovni.
Čo musí poistenec poisťovni oznámiť
- zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,
- zmenu platiteľa poistného,
- skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia a vrátiť preukaz poistenca - pobyt v zahraničí na viac ako 6 mesiacov, odsťahovanie sa do zahraničia,
- za poistenca, ktorý bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony oznamuje jeho zákonný zástupca, za dieťa zákonný zástupca alebo osoba, ktorej bol zverený do výchovy.
Samostatne zárobkovo činná osoba
- zdravotnej poisťovni oznamuje základ dane z príjmov najneskôr do ôsmich dní od uplynutia posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania na daň z príjmov fyzických osôb.
Zamestnanec
- v deň nástupu do práce zamestnávateľovi oznámi zdravotnú poisťovňu, v ktorej je poistený,
- zamestnávateľovi hlási každú zmenu poisťovne.
SZČO a zamestnávateľ
- musia poisťovni oznámiť zmenu svojho názvu, sídla, bydliska, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmenu dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov, do ôsmich dní odo dňa zmeny.
Pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti
- na návrh poisťovne ju dáva úrad pre dohľad,
- pokuta môže byť až 10 000 korún,
- ak niekto v priebehu dvoch rokov poruší povinnosť viackrát, úrad môže pokutu zdvojnásobiť,
- pokuty sú splatné do 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia úradu,
- pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa zistenia porušenia povinnosti, najneskôr však do troch rokov.