Ako sa príslušníci Hlinkovej gardy správali k Židom v záchytných táboroch? Ako vyzerala Bratislava v rokoch, keď slovenská vláda prisluhovala nacistom?
Odpovede na tieto a ďalšie otázky o vojnovom slovenskom štáte ponúkla ako súčasť dokumentárneho cyklu "Osvienčim: nacisti a konečné riešenie" britská BBC. V pondelok večer ho odvysielala Česká televízia.
Diel, ktorý sa venuje aj Slovensku, bol nakrútený len minulý rok. Na dokumente podľa titulkov spolupracovali viacerí slovenskí historici, a prináša dosiaľ nezverejnené dobové snímky a zábery. Napríklad pohľad na preplnené Hviezdoslavovo námestie v Bratislave, ktorému sa z balkóna budovy divadla prihovára Jozef Tiso. Pred Tisom salutuje Hlinkova mládež v typických krátkych nohaviciach. Námestie zdraví nacistickým pozdravom a kapela hrá gardistickú pesničku Rež a rúbaj. Súčasné obrázky Bratislavy sa striedajú s dobovými zábermi na arizované obchody, ktorých výklady zdobí Hitlerov portrét.
Dokument dotvárajú aj filmové rekonštrukcie historických momentov. Napríklad ako v priestoroch dnešného Úradu vlády pri šálke kávy prehovára Tuka nemeckého vyslanca Ludina, aby do pracovných táborov transportovali aj Židov, ktorí nie sú schopní pracovať. Ako ponúka 500 ríšskych mariek za každého vyvezeného Žida.
Výpovede Židov, ktorí holokaust prežili, sa striedajú so spomienkami príslušníka Hlinkovej gardy, ktorý nemá žiadne výčitky. "Ženy si tam museli nechať veci a my sme si z nich povyberali a vzali domov," spomína na záchytný tábor a usmieva sa, ako bolo vtedy dobre. Iný pamätník, ktorý sa vrátil z tábora z poľskej Brzezinky, hovorí, že prežil, lebo bol medzi tými, čo mali na starosti odpratávanie mŕtvol.
Slovenská spoločnosť má problém vyrovnať sa s touto stránkou svojej minulosti. STV zatiaľ podobný dokument nenakrútila, historici sa práve v tejto otázke dodnes sporia. Stačí spomenúť, aké obavy malo vedenie STV minulý rok z dokumentu o povojnovom pogrome v Topoľčanoch.