Ole Einar Björndalen sa teší zo štvrtej zlatej medaily. V Hochfilzene prehral len jedny preteky - vytrvalostnú dvadsiatku, kde sa tešil zo zlata Čech Roman Dostál. FOTO - TASR/AP
Už siedmy titul v kariére si vybojoval 31-ročný Nór v dramatických pretekoch, keď na tretiu položku prichádzal na čele spoločne s Raphaelom Poiréem, no dvakrát minul a musel na trestný okruh. Pri poslednej streľbe však zaváhali jeho konkurenti, kým on terč vyčistil a bežal si po titul.
Björndalen svojím výkonom v Hochfilzene pripomenul ZOH 2002 v Salt Lake City, kde rovnako získal 4 zlaté medaily. Tam získal zlato vo všetkých biatlonových discpilínach, v Hochfilzene mu vo vytrvalostných pretekoch vyfúkol zlato Čech Roman Dostál. "Po pokazenej prvej streľbe v stoji, kde som netrafil dva terčíky, som prestával veriť, že to ešte môžem dotiahnuť k víťazstvu. Nevedel som, ako je na tom Poirée. Dokázal som sa však rýchlo dotiahnuť na vedúcu skupinku a rozhodujúca bola posledná streľba. Som rád, že som to zvládol, po takýchto pretekoch ani únava nie je taká výrazná," povedal po pretekoch Björndalen.
Gro Marit Istadová-Kristiansenová v polovici ženských pretekov vďaka dobrej streľbe a kvalitnému bežeckému výkonu odskočila svojim súperkám a vypracovala si po tretej streľbe až takmer 50-sekundový náskok. Na poslednej streleckej položke však poslala tri strely mimo, no ani jej konkurentky neboli bezchybné a svoj náskok si udržala až do konca. V napínavom súboji o druhé miesto zdolala Švédka Anna-Karin Olofssonová vedúcu ženu SP Oľgu Pylevovú z Ruska a vybojovala pre Švédsko jedinú medailu na MS. "Bežalo sa mi veľmi dobre, mala som perfektne pripravené lyže. Na poslednú streleckú položku som prišla nesústredená, v hlave som mala niečo iné, ako som mala mať. Keď som netrafila tri terče, takmer som sa rozplakala, pretože som mala pocit, že zostanem bez medaily. Našťastie, ani súperky netrafili." Slováci si právo postupu do oboch súťaží nevybojovali.
Fakty z Hochfilzenu
Preteky s hromadným štartom - ženy (12,5 km): 1. Istadová-Kristiansenová (Nór.) 41:40,3 min (4 trestné okruhy), 2. Olofssonová (Švéd.) +3,7 s (3), 3. Pylevová (Rus.) +8,4 (3), 4. Sian-jing Liu (Čína) +12,7 (4), 5. Wilhelmová (Nem.) +17,7 (3), 6. Jing-čao Kong (Čína) +21,2 (4).
Muži (15 km): 1. Björndalen (Nór.) 40:51,9 min (3 tr. okruhy), 2. Fischer (Nem.) +11,9 s (3), 2. Poirée (Fr.) +20,6 (2), 4. Kruglov (Rus.) +27,3 (1), 5. Sikora (Poľ.) +30,7 (2), 6. Deryzemľa (Ukr.) +33,2 (2).
Muži - štafety na 4x7,5 km: 1. Nórsko (Hanevold, Eckhoff, Gjelland, Björndalen) 1:21:59,2 (0 tr. kôl+7 dobíjaní), 2. Rusko (Rožkov, Kruglov, Rostovcev, Čepikov) +26,0 (0+5), 3. Rakúsko (Mesotič, Pinter, Rottman, Suman) +43,3 (0+4), 4. Bielorusko +59,2 (1+7), 5. Francúzsko +1:45,2 (0+4),... 14. Slovensko (Hurajt, Mar. Matiaško, Kazár, Mir. Matiaško) +6:14,8 (1+13).
Tridsaťosem rokov čakali na prvenstvo
HOCHFILZEN - Preteky štafiet mužov na 4x7,5 km na 40. majstrovstvách sveta v biatlone v rakúskom Hochfilzene priniesli Nórom Hanevoldovi, Eckhoffovi, Gjellandovi a Björndalenovi veľkú radosť. Po dlhých 38 rokoch vybojovali pre Vikingov zlaté medaily v štafetách. Naposledy to Nóri dokázali ešte v roku 1967 v nemeckom Altenbergu. Ani jeden zo štvorice vtedy nebol na svete. So stratou 26 sekúnd dobehli druhí Rusi a tretí domáci Rakúšania zaostali o 43 sekúnd.
Rusi a Bielorusi sa vytešovali z prvého miesta, kým nenastúpil na poslednom úseku Ole Einar Björndalen. Od Gjellanda prebral štafetu na treťom mieste so stratou štyroch sekúnd na Bielorusa Ryženkova, po prvej streľbe už mal náskok 20 sekúnd, po druhej 42 a na cieľovej čiare si už mohol dovoliť tanečné kreácie. Nórov trochu vystrašil na prvom úseku Hanevold slabšou streľbou, bežecky však držal krok a štafetu na štvrtom mieste, ktorú Eckhoff a Gjelland vylepšili. "Veľký výsledok, všetci chlapci pred mnou odviedli výbornú robotu, ktorú som dotiahol k víťazstvu. Je fantastické, že sme po takom dlhom čase znovu získali zlato," povedal Ole Einar Björndalen, ktorý aj na ZOH v Salt Lake City finišoval na prvom mieste.
Historickú chvíľu pripravili domácim fanúšikom a usporiadateľom Rakúšania. Dlho sa držali na štvrtom mieste, na poslednej streľbe však Ryženkov bežal trestné kolo, čo bezchybne strieľajúci Sumann využil na útok na bronz. Pre Rakúsko je to vôbec prvá medaila v štafetách v histórii MS a aj na tomto šampionáte. "Keď som videl Ryženkova v trestnom kole, pozbieral som všetky sily," povedal Christoph Sumann.
Slovenskí reprezentanti predviedli to, na čo momentálne majú. Prvý zaváhal na streľbe Hurajt, napodobnil ho na treťom úseku Kazár, Miroslav Matiaško stihol štafetu vytiahnuť len na 14. priečku.
Konečná medailová bilancia
1. Nórsko 5 0 1
2. Nemecko 3 4 2
3. Rusko 1 3 2
4. Česko 1 0 0
5. Čína 0 2 0
6. Švédsko 0 1 0
6. Bielorusko 0 2
7. Lotyšsko 0 0 1
Rakúsko 0 0 1
Francúzsko 0 0 1