Po sobotňajšom zasadnutí republikového predstavenstva hnutia v Košiciach poslanec Karol Džupa povedal, že o reforme vysokého školstva sa zatiaľ hovoriť nedá. "Je to len o spoplatnení. O reforme, ktorá by mala nasledovať, zatiaľ veľa odborných informácií nemáme."
Predstavenstvo odporučilo poslancom, aby odmietli i návrh novely Trestného zákona a Trestného poriadku. Majú sa snažiť zrušiť aj špeciálny súd a prokuratúru.
Predstavenstvo odmietlo "aktivity niektorých politických strán, ktoré napádajú cirkev". Považuje ich za účelové a populistické. "Ich cieľom je zbierať preferenčné hlasy a vytvárať si vhodnú pozíciu nielen pred regionálnymi, ale aj parlamentnými voľbami," povedal Džupa.
HZDS podporí v parlamente európsku ústavu.
Dôležitým bodom rokovania bola príprava na decembrové župné voľby. HZDS je odhodlané postaviť v šiestich samosprávnych krajoch vlastných kandidátov na županov. Výnimkou sú Bratislavský a Košický kraj. "Zatiaľ rokujeme. Keď nám ponúknu vhodného kandidáta a budú akceptovať náš regionálny plán rozvoja, sme pripravení vstúpiť do širokej koalície a podporiť ho," povedal Džupa.
Na otázku, či teda HZDS podporí v Košickom kraji súčasného župana Rudolfa Bauera, ako to minulý týždeň vyhlásil Vladimír Mečiar, Džupa odpovedal vyhýbavo: "Pán predseda vyhodnotil výsledky svojej cesty do Košického kraja. V tom čase boli oficiálne známi traja kandidáti na post župana. V tom čase vyhodnotil situáciu tak, ako ju prezentoval. Medzitým boli primárne voľby SDKÚ. Takže rozhovory prebiehajú."
Konečné rozhodnutie je podľa Džupu "výhradnou výsadou" krajského nominačného snemu hnutia. "Do konca apríla bude jasné, aké koalície sa vytvoria a aká je priechodnosť jednotlivých kandidátov."
Aj keď podľa Džupu neexistuje žiaden príkaz, ktorý by vylučoval niektorú stranu z rokovaní, spolupráca so Smerom, ktorý v Košiciach nominoval na župana primátora Zdenka Trebuľu, je viac ako nepravdepodobná.
Mečiar po predstavenstve novinárov ignoroval
Predseda HZDS Vladimír Mečiar po zasadnutí republikového predstavenstva chvíľu debatoval na chodbe košického "Bieleho domu" so skupinkou účastníkov, potom nasadol do auta a odišiel. Na tlačovú besedu nešiel.
Poslanec a krajský šéf HZDS v Košickom kraji Karol Džupa povedal, že Mečiar navštívil v posledných dňoch všetky kraje a o výsledkoch rokovaní informoval v Bratislave, čo podľa neho stačí. "Pre mňa ako člena predstavenstva je česť prezentovať výsledky zasadnutia ako domáci hráč."
Džupa ospravedlnil aj Viliama Vetešku, ktorý bol v tom čase hosťom v súkromnom rádiu. Dôvodom sú podľa neho zdravotné problémy. "Podľa našich informácií hneď ako abdikoval na funkciu predsedu poslaneckého klubu, nastúpil na liečebno-rehabilitačný pobyt."
Podľa našich informácií Mečiar na zasadnutí ostro kritizoval členov poslaneckého klubu, ktorí sa vo štvrtok a piatok nezúčastnili na výjazde do Prešovského a Košického kraja. Z dvadsiatich šiestich ich prišlo na východ len dvanásť. Mečiar tiež pricestoval až na predstavenstvo do Košíc.
"Ktorí mohli prísť, prišli a urobili kus roboty. Samozrejme, radšej by som ich videl v regióne v plnej zostave. Máme rezervy v koordinovaní aktivít poslaneckého klubu," priznal Džupa. (sen)
ANO a KDH sa vinia, kto nechce rokovať
BRATISLAVA - Podpredseda ANO Jirko Malchárek tvrdí, že vinou KDH sa zatiaľ neuskutočnilo žiadne stretnutie k reforme vysokého školstva. Šéf KDH Pavol Hrušovský po rokovaní Rady KDH v Dunajskej Lužnej povedal, že žiadna z koaličných strán nevzniesla výhrady proti trestnej rekodifikácii ani vysokoškolskému zákonu a že KDH preto odmieta tvrdenia ANO, že o nich nechcelo rokovať.
"ANO veľmi trpezlivo o svojich názoroch presvedčia svojich partnerov, a za týmto účelom chcelo vyvolať stretnutie na úrovni politickej aj odbornej, čo KDH arogantne odmietlo," povedal na to Malchárek. Zopakoval, že Hrušovský odkázal ANO na ministerstvo školstva, pričom ona navrhovala stretnutie vedení a odborných zástupcov.
Hrušovský hovorí, že ministra Fronca ponúkal na rokovania expertov, na riešenie politických výhrad je však len koaličná rada. "Boli, sme a budeme pripravení rokovať a vysvetľovať."
"Ak niektorá zo strán nechce plniť programové vyhlásenie vlády, musíme si položiť otázku, čo chce robiť a či chce zostať v koalícii," povedal Hrušovský. O plnení programu vlády chce hovoriť i ANO. (tasr, sita)