Ikar, Bratislava
Kniha univerzitnej profesorky Nade Hrčkovej je súčasťou šesťdielneho cyklu postupne mapujúceho dejiny európskej klasickej hudby od stredoveku až po súčasnosť. Druhý diel je venovaný skladateľom tvoriacim v 15. a 16. storočí, keď boli hlavnými baštami diania územie Nizozemska, Francúzsko a Taliansko. Dočítate sa základné informácie o epoche, ktorá hudbu obdarila zmyslovou krásou a sprístupnila ju i bežným ľuďom. Vďaka priloženému CD bonusu s konkrétnymi ukážkami si navyše dokonalú predstavu o zvuku renesancie urobí každý záujemca o toto historické obdobie.
Anton Rákay: Hriech
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
Rákayovo svojrázne komponované dielo odvážne otvára trinástu komnatu háklivého a tabuizovaného problému etiky veriaceho človeka a lekára. Román je príbehom dvoch ľudí, napriek modernej realite dvadsiateho prvého storočia tvrdo konfrontovaných s názorovou rigiditou stredoveku. Bezdetná lekárka-onkologička a kňaz viazaný štatútom celibátu prežívajú oneskorenú, v dnešných časoch až staromódne dojemnú životnú lásku, vedení úsilím zodpovedne riešiť svoj vzťah pred Bohom i pred zákonom. Najintímnejší emocionálny svet Andrey a Martina sa prelína so skutočnosťou a exkurzmi do Biblie a histórie.
Robert Crais: Rukojmí
Metafora, Praha 2004, preklad Viktor Faktor
Traja zlodeji sa pri pokuse o vykradnutie obchodu zmenia na vrahov. V panike sa skryjú v dome, kde si ako rukojemníkov zoberú chlapca, dievča a ich otca. Na scénu vstupuje Jeff Talley, v súčasnosti náčelník polície v Bristo Caminu, predtým hlavný vyjednávač losangeleského tímu. Walter Smith, držaný vo svojom vlastnom dome ako rukojemník, nie je len obyčajným účtovníkom. Pomerne právom sa preto obáva, že jeho isté "firemné" tajomstvá zrazu nie sú celkom v bezpečí.
Cathrin Klingsor-Leroy: Surrealismus
Slovart, Bratislava 2005
Surrealizmus je výtvarný a literárny smer, ktorý vznikol v Paríži po prvej svetovej vojne. Surrealisti sa snažia vyradiť logiku a zotrieť hranice medzi normálnym a fantastickým, aby tak vytvorili voľnú hru asociácií. Ich obrazy sa vyznačujú priestorovým, vecným spôsobom maľby takmer s fotografickou ostrosťou detailu a dodnes sú aktuálne.
Bystrík Šikula: Vôňa santalového dreva
Vydavateľstvo Matice slovenskej, Martin, 2004
Dlhoročný literát a redaktor sa v najnovšej knihe kratších próz prejavuje ako zrelý autor s neobyčajne kultivovaným jazykom, zmyslom pre detail a chuťou experimentovať. Zbierka noviel tvorí ucelený útvar s premyslenou gradáciou. Opakujú sa jednotiace motívy - Šikulovo typické "mestečko", renesančná opojenosť zmyslami, estetikou prežívania, ale aj úporné hľadanie riešení v krivoľakých uličkách všedného života.
Kateřina Grochola: Já vám ukážu!
Academia, Praha 2005, preklad Helena Stachová
Pokračovanie dnes už svetovo presláveného voľného cyklu, nadväzujúceho na román Už nikdy!, rozpráva o životných výzvach a zákrutách osudu. Bude hrdinkin optimizmus a energia stačiť na to, aby ich zvládla? Protagonistka knihy Judita sa čoskoro stane ženou šťastnou, bohatou a krásnou - jej milovaný ju konečne požiadal o ruku, šéf ju nevyhodil, ale povýšil, a vďaka dovolenke na Tenerife bude vyzerať ešte zvodnejšie. Udalosti sa však otočili iným smerom. (ba, her)