Podobný problém majú ešte dvaja poprední politici. Vlastimil Tlustý z opozičnej Občianskej demokratickej strany a vládny ľudovec Miroslav Kalousek. Pozornosť médií sa zameriava najmä na Tlustého, u ktorého ide okrem financovania jeho vily za zhruba päť miliónov českých korún aj o nejasné okolnosti sprevádzajúce manželkino podnikanie.
Tlustý vedie parlamentný klub svojej strany a je tieňovým ministrom financií ODS. Kalousek je šéfom druhej najvýznamnejšej koaličnej strany, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou zasadne aj v ďalšej vláde. Vedie rozpočtový výbor parlamentu a radí sa medzi vážnych kandidátov na ministra financií. Nehovoriac o tom, že je Grossovým najtvrdším kritikom.
Ladislava Tlustá pôsobí vo firme JMTCZ, ktorá podľa Českej televízie v rokoch 2000 a 2001 investovala asi 15 miliónov českých korún do nákupu nehnuteľností. Z jej účtovníctva však nie je jasné, kde tieto peniaze vzala, pretože si ich nezarobila ani nepožičala. Nehnuteľnosť bola do spoločnosti vložená jedným z majiteľov, ako súčasť jej majetku, vysvetľuje Tlustá. Podľa právnika osloveného televíziou to však podľa účtovných dokladov firmy nie je možné.
V inom prípade získala stratová spoločnosť za neštandardných podmienok úver od banky ovládanej finančnou skupinou PPF. Tá istá skupina zvíťazila v lukratívnom tendri vypísanom štátnou konsolidačnou agentúrou, v ktorej Tlustý zastáva funkciu šéfa dozornej rady.
Tlustý považuje informácie v médiách, najmä verejnoprávnej televízii, za účelové klamstvá. Zaplatil si štvrťstránkový inzerát vo včerajšom vydaní najčítanejšieho českého denníka Mladá fronta Dnes, v ktorom dokazuje legálny pôvod peňazí firmy JMTCZ. Dokumenty, ktoré to majú dokazovať, zverejnil aj na svojej webovej stránke.
Kalousek medzitým už priznal, že peniaze na stavbu svojho domu dostal od svojho švagra, kontroverzného podnikateľa Lubomíra Kašáka. Jeho firma podľa denníka Hospodářske noviny dom aj postavila. Dialo sa tak v čase, keď pracovala na stomiliónovej zákazke na opravách pražskej vodárne. Vtedajší riaditeľ firmy pre noviny povedal, že sa náklady na stavbu Kalouskovho domu "rozpustili" na účtoch zaplatených vodárňou.
Kašáka v roku 2002 zavraždil jeho spoločník, ktorý sa potom sám zastrelil. Firmu vtedy vyšetrovala polícia pre podozrenie, že niektoré zákazky získala vďaka korupcii. Firma tiež prispievala na Kalouskovu volebnú kampaň.