Český podnikateľ Andre Babiš odkázal pracovníkom Dusla, že peniaze dostanú na účet v apríli. FOTO - ČTK |
ať na bankové účty od začiatku apríla.
Česká skupina Agrofert by mala v najbližších dňoch ukončiť akvizíciu Dusla Šaľa, ktorého výlučným vlastníkom je pôvodne manažérsko-zamestnanecká spoločnosť Prezam. Ešte v októbri minulého roka uzatvorila s časťou akcionárov zmluvy o predaji akcií. Na ich základe získala 63,69 percenta akcií Prezamu, čo jej umožnilo nepriamo kontrolovať Duslo.
Za jednu akciu Prezamu s nominálnou hodnotou 500 korún ponúkol Agrofert 71 508 korún. Za balík piatich akcií, ktorý vlastnili drobní akcionári, sľuboval celkovo 357 540 korún. Akcionári zatiaľ dostali na ruku iba desaťpercentnú zálohu. Prvý termín doplatenia zvyšnej sumy stanovil šéf Agrofertu koncom minulého roka. Nedodržanie odôvodnil čakaním na schválenie slovenského a českého protimonopolného úradu. Český protimonopolný úrad schválil kúpu šalianskeho Dusla vlani v decembri, slovenský 25. februára, no toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné.
"V podnikovom rozhlase nám čítali list od budúceho majiteľa fabriky, v ktorom vysvetľoval omeškanie platby. O vyplatení formou prevodu na účet nás ešte nikto neinformoval. Veríme, že svoje peniaze dostaneme. Zmene majiteľa sa tešíme. Za bývalého generálneho riaditeľa Jozefa Kollára bola cena akcií Prezamu naozaj podhodnotená a pritom fabrika dosiahla dobré hospodárske výsledky," povedal jej nemenovaný zamestnanec.
Slovenský podnikateľ žijúci v Česku Andrej Babiš chce získať sto percent akcií, čo by ho malo stáť dve miliardy korún. Podľa informácií SME minulý týždeň vo fabrike zisťovali nové adresy 29 chýbajúcich akcionárov. Šéf Agrofertu akcionárom sľúbil, že Agrofert a Duslo po zlúčení získajú popredné miesto medzi európskymi výrobcami priemyselných hnojív a gumárenských chemikálií a že zabezpečí zamestnanosť v šalianskom regióne.
Manažéri Dusla potvrdili prezamestnanosť fabriky. Robotníci v dielňach síce hovoria o hromadnom prepúšťaní, no túto informáciu Babiš poprel. V rámci novej organizačnej štruktúry, ktorá platí od začiatku tohto roka, sa v chemickej fabrike zlučujú výrobné úseky. V dôsledku toho z nej odišlo od začiatku novembra vyše sto ľudí v dôchodkovom veku.
V Dusle sa schyľuje aj k personálnym zmenám. Fabrika stále nemá generálneho riaditeľa a podnik riadi predstavenstvo. Jeho predsedom sa na novembrovom valnom zhromaždení Prezamu stal Rudolf Málnási, ktorý vo funkcii nahradil Jozefa Kollára.