Poľský veľvyslanec na Slovensku Zenon Kosiniak-Kamysz navštívil tento týždeň obyvateľov Osvienčimskej ulice v Trenčíne. Zaujímal sa o ich názor na premenovanie ulice na Oravskú. FOTO PRE SME - ĽUBOŠ KOSTELANSKÝ |
TRENČÍN - Na Osvienčimskú ulicu v Trenčíne, ktorú sa časť jej obyvateľov snaží premenovať, v utorok prišiel poľský veľvyslanec na Slovensku Zenon Kosiniak-Kamysz. Ide o jedinú ulicu na Slovensku, ktorá pripomína tragédiu v osvienčimskom koncentračnom tábore. Veľvyslanec sa obyvateľov pýtal, čo si o prípadnej zmene názvu myslia.
O zachovanie Osvienčimskej ulice sa podľa veľvyslanca zaujíma poľské ministerstvo zahraničných vecí. Primátorovi Trenčína Branislavovi Cellerovi a trenčianskemu županovi Štefanovi Štefancovi napísal aj maršalek Malopoľského vojvodstva, kde Osvienčim leží.
Veľvyslanec sa v Trenčíne stretol aj s primátorom Cellerom, zástupcom židovskej komunity Petrom Heberom a vicežupanom Jozefom Fabianom. "Tlmočil som im svoje obavy z premenovania ulice," povedal. Argumenty, že pomenovať ulicu po mieste tragédie nie je bežné, považuje za neprimerané. "V Poľsku máme v každom meste Ulicu varšavských povstalcov, pomenovanú na počesť 800-tisíc ľudí, ktorí položili svoj život. Podobne, ako vy máte Námestia SNP. To by sme tie ulice mali premenovať na Zelené, lebo je to príjemnejšie," pýtal sa.
Kamysz pripomenul, že hoci bol tábor na území Poľska, zahynuli v ňom tisíce ľudí z celej Európy vrátane Slovenska. Celler ho ubezpečil, že zmena názvu Osvienčimskej ulice je pre neho neprijateľná. "Znamenala by poškvrnenie pamiatky obetí holokaustu."
František Jaroš, ktorý o premenovanie žiadal, povedal, že sa "žiadna petícia za Oravskú ulicu robiť nebude". Poslankyňa mestského zastupiteľstva za KDH Oľga Löbbová, ktorá petíciu ohlásila, sa k nej odmietla vyjadriť. "S vami sa už o ničom baviť nebudem," povedala.
O snahe premenovať Osvienčimskú ulicu na Oravskú informoval aj poľský denník Rzeczpospolita. Na základe článku sa na mesto i župu listom obrátil maršalek Malopolského vojvodstva Janusz Sepiol a požiadal, aby ich predstavitelia zmenu zvážili. "Nikde na svete sa nenachádza také miesto, pokiaľ ide o počet zabitých. Medzi nimi boli aj Slováci a slovenskí Židia," píše.