Národné tenisové centrum je rozsiahly komplex, v ktorom je všetko na prípravu špičkových tenistov aj na športovanie verejnosti. Prezident Medzinárodnej tenisovej federácie Francesco Ricci Bitti po daviscupovom stretnutí so Španielskom spokojne skonštatoval, že Slovensko má konečne okrem elitných svetových tenistov aj halu na ich úrovni. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Pár hodín po daviscupovom zápase Slovensko - Španielsko (4:1) v závere minulého víkendu už v Sibamac aréne Národného tenisového centra rozoberali tribúny, dvorec zakryli fóliou. Dva dni po veľkom víťazstve našich tenisových reprezentantov nad obhajcami titulu stála v hale scéna pre pesničkovú súťaž Slovensko hľadá SuperStar, ktorá včera večer zažila pred plným hľadiskom a televíznymi kamerami ďalšie finálové vyvrcholenie. Národné tenisové centrum na bratislavskom Tehelnom poli si za necelé dva roky svojej existencie vybudovalo postavenie strediska športovej, kultúrnej i spoločenskej zábavy v hlavnom meste - a pritom na začiatku jeho výstavby sa vyskytlo toľko rôznych pochybností. NTC je dnes životaschopné, moderný stánok si vlani zarobil milióny na prevádzkové náklady aj na splácanie úroku.Pohárové súťaže už nepotrebujú výnimky
Zápas 1. kola svetovej skupiny si nenechal ujsť ani prezident Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) Francesco Ricci Bitti.
"V rozsiahlom komplexe mi nechýba nič na prípravu špičkových tenistov aj na športovanie, oddych bežných ľudí," s uznaním vravel prešedivený Talian, keď sa prešiel po ôsmich tenisových kurtoch, z ktorých časť sa upravuje na bedminton. Pod strechou sa dá hrať aj squash, zájsť do fitcentra, dvoch reštaurácií, dvoch obchodov so športovými potrebami, kaderníctva, cestovnej kancelárie, k dispozícii je hotel.
Pán Ricci Bitti si spomenul, že Slovensko od vstupu do súťaží o mužský Davis Cup či Pohár federácie žien dostávalo od ITF výnimky, aby mohlo odohrať domáce zápasy na nevyhovujúcich kurtoch. Na trnavskom zimnom štadióne prekážal nízky strop, na centrálnom dvorci Slovana krátke výbehy za základnou čiarou, v hale Incheby aj v Prešove malé hľadiská. A to ešte netušil, že v prešovskej mestskej hale museli v roku 2001 pred barážovým duelom s Chile nakúpiť tisícky klincov a spevňovať rozbité parkety, aby mala loptička na dvorci s tvrdým povrchom normálny odskok.
"V roku 1997 postúpili vaši tenisti do svetovej skupiny, medzi elitou hrali aj ženy a výnimky na organizáciu zápasov sa nedali udeľovať do nekonečna. Aj preto som pri poslednej návšteve Slovenska v roku 2000 apeloval na popredných politikov, aby sa prikročilo k výstavbe tenisového areálu. Dnes má Slovensko elitných svetových tenistov aj halu," povedal šéf ITF.
Tak ako je Anglicko v športe známe Wimbledonom, Francúzsko areálom Roland Garros, Taliansko má Forro Italico, Chorvátsko Umag a Česko Štvanicu, tenisový svet si zvyká na Národné tenisové centrum na Slovensku.
Zvolenský rodák Karol Beck, čerstvý hrdina daviscupového zápasu so Španielskom, a Bratislavčanka Ľubomíra Kurhajcová sú prvými hráčmi z tenisového centra, ktorí sa prebojovali do top-100 svetového rebríčka. Dvadsaťdvaročný Beck vošiel vlani už do päťdesiatky. Najväčšie talenty z celého Slovenska sa majú kde rozvíjať.
Hala slúži aj iným športom. Vlani v nej organizovali basketbalové majstrovstvá Európy junioriek, volejbalovú Euroligu, o tri mesiace pripravia majstrovstvá sveta veteránov v stolnom tenise pre vyše 2000 účastníkov. Športovci sa striedajú s hviezdami speváckeho neba, NTC sa stalo aj kultúrnym a spoločenským stánkom.
Denný prenájom hlavnej haly za 130 000
"Tenis sa musí deliť o halu. Núti nás k tomu ekonomika," vraví generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu a predseda predstavenstva NTC, a. s., Igor Moška. NTC funguje od jesene 2003, postavili ho za 590 miliónov korún - 330 miliónov dostali tenisti zo štátnych prostriedkov, na zvyšok si museli zobrať komerčný úver z banky so splátkou na 10 rokov.
"Vlani si centrum zarobilo okolo 24 miliónov korún na prevádzku a ďalších asi 17 miliónov na úroky - spolu vyše 40 miliónov. Nestačí to. Výnosy potrebujeme zvýšiť, aby sme od tohto roku mali aj na splácanie istiny, čo navyše predstavuje 22 miliónov," hovorí Moška.
Aj v druhom roku existencie hľadá optimálny model činnosti. Niekedy sa dostáva medzi mlynské kamene - na jednej strane nechce narušiť tréningový proces tenistov, aktivity rekreačných športovcov, na druhej potrebuje organizovať stále viac kultúrnych a spoločenských podujatí.
"Najviac výčitiek si vypočujem od rekreačných športovcov, keď preruším ich zabehaný rytmus."
Vlani športovalo v centre dovedna 285-tisíc ľudí. Hodina squashu tu stojí 150 - 270 korún, bedmintonu 150 - 250 a tenisu 500 - 700 korún.
Podarilo sa predať názov pre hlavnú arénu, jej prenájom na jeden deň vyjde na 130 000 korún. SuperStar je aj z tohto pohľadu úspešná akcia. Štyri milióny zisku pribudli z posledného Davisovho pohára.
"Keď som v roku 1993 nastúpil na miesto generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu, mali sme rozpočet 3,5 milióna, dvoch zamestnancov a jedno auto Škoda Favorit. Dnes pracujeme s 80-miliónovým rozpočtom - vrátane NTC - a zamestnávame 45 ľudí," porovnal Moška dvanásť rokov na tenisovom zväze. Slovenský tenisový zväz je stopercentným vlastníkom NTC.
Najviac radosti priniesol Davis Cup
Najväčšie tenisové zážitky prináša našim fanúšikom Davisov pohár. Za krátky čas sa v bratislavskom NTC predstavili Američania vedení Andym Roddickom, Nemci na čele s Tommym Haasom i španielska armáda s jednotkou Felicianom Lópezom. Štvortisícové hľadisko bolo plné. Dobrý tenis prináša na jeseň aj challengerový turnaj mužov Tatrabanka Open, ale zo svetového kalendára WTA Tour sa vytratil turnaj žien na Slovensku.
"Challenger s dotáciou stotisíc dolárov, účasťou našich špičkových hráčov a ďalších asi desať tenistov z prvej stovky rebríčka je v súčasnosti na hranici našich možností," hovorí Moška. "Turnaj má výborný termín pred záverom sezóny. Ak by sme chceli vstúpiť do vyššej kategórie podujatí ATP, nastali by vážne problémy. Terajší rozpočet 11 miliónov korún by sme museli zvýšiť štvornásobne, navyše turnaj treba kúpiť - a to sú náklady ďalších 40 miliónov. Takého obchodného partnera sme ešte nenašli a v krátkom čase to nevidím perspektívne. Podobné je to aj s účasťou v ženskom okruhu WTA Tour, tam však turnaj netreba kupovať."
Slovenské tenistky vyhrali v sezóne 2002 Pohár federácie. To bol zároveň posledný rok, keď sa domácemu publiku predstavila Daniela Hantuchová. Odvtedy priaznivci mohli vidieť našu najlepšiu hráčku len v televíznych prenosoch zo zahraničia. Na Slovensku už nie je turnaj WTA Tour ako v ére 1999 - 2002, v Pohári federácie vynechala Hantuchová už tri zápasy - medzi nimi aj jediný domáci, vlaňajší s Bieloruskom.
"V tímovej súťaži je naším cieľom postup do svetovej skupiny ôsmich najlepších družstiev. Dosiahnuť to môžeme, len ak kolektív nastúpi kompletný," poznamenal generálny sekretár zväzu. O mesiac čaká zverenkyne nového kapitána Mariána Vajdu v Neuchateli zápas 1. kola so Švajčiarskom, štart Hantuchovej je však stále neistý. Účasť najlepších hráčov a tímový duch, akým žije daviscupová reprezentácia, v ženskom fedcupe zatiaľ nie je samozrejmosťou.
Moškovo tretie dieťa
Víťazstvo nad Španielskom posunulo Slovensko do štvrťfinále Davis Cupu, žreb určil nášmu tímu v júlovom zápase s Holandskom opäť výhodu domáceho prostredia. Do 21. marca musí slovenská strana oznámiť súperovi podmienky - štadión, povrch dvorca, loptičky. Niet pochýb, že sa bude hrať v Sibamac aréne NTC, ale otváracia strecha i povrch Premier Court núkajú niekoľko možností. Ak na Španielov platil rýchly kurt, na Schalkena a spol. by mohol vyjsť pomalší dvorec ako vlani na Nemcov. Taký vyhovuje najmä nášmu prvému hráčovi Dominikovi Hrbatému.
"Ktovie, kedy sa tejto generácii hráčov naskytne ďalšia podobná šanca postúpiť do semifinále. A v ňom by sme s víťazom duelu Austrália - Argentína v septembri znova mali výhodu domácej haly. Radšej na to ani nemyslieť," hovorí generálny sekretár.
S úspechmi našich reprezentantov by našponovaný rozpočet zväzu mohol zvládnuť s úsmevom. Zatiaľ mu len pribúdajú šediny vo vlasoch a vrásky na tvári.
Igor Moška má dvoch synov, Adama (19) s Matúšom (12), a Národné tenisové centrum považuje za svoje tretie dieťa. Bol pri prvotnej myšlienke, pri získavaní podpory, pri výstavbe a teraz riadi chod. "Rodilo sa s veľkým krikom a už bude mať dva roky. V tenisovom zväze sme si zobrali na seba aj dosť veľké bremeno, ale každým dňom sa presviedčame, že to boli zmysluplne investované peniaze," spokojne hodnotí 45-ročný Moška.
ONDREJ GAJDOŠ
Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška o NTC hovorí: "Rodilo sa s veľkým krikom a už bude mať dva roky. V tenisovom zväze sme si zobrali na seba veľké bremeno, ale každým dňom sa presviedčame, že to boli zmysluplne investované peniaze." FOTO - AUTOR |
Keď sa tenisti hnevajú, že ich speváci oberajú o priestor na tréning, sú poruke argumenty - za deň prenájmu hlavnej haly sa platí 130-tisíc a NTC musí tento rok splatiť banke takmer 40 miliónov korún. FOTO - TASR |