Vydavateľ Zítko na najvyššom súde, ktorý ho oslobodil. FOTO - ČTK |
Najvyšší súd zrušil rozhodnutie nižších súdov. Vlani v januári odsúdil Zítka pražský mestský súd za podporu a propagáciu hnutia potlačujúceho ľudské práva na podmienečný trest: tri roky väzenia s odkladom na päť rokov.
Podľa mestského súdu žalobkyňa doložila, že v Čechách pôsobia neonacistické skupiny, ktoré sa dávajú inšpirovať Hitlerovou knihou. Podľa mestského súdu nie je podstatne, či konkrétne tou, ktorú vydal Zítko.
Najvyšší súd však mal iný názor. Už pred dvomi rokmi vydal na Zítkovu žiadosť stanovisko, že vydavateľa môžu odsúdiť iba v prípade, ak sa dokáže, že v čase spáchania trestného činu existovalo hnutie, ktoré ovplyvnilo práve jeho vydanie Mein Kampfu.
"Chýbal úmysel. Propagovanie je aktívna činnosť, napríklad získavanie prívržencov pre hnutie," povedal v odôvodnení včerajšieho rozsudku predseda senátu najvyššieho súdu Eduard Teschler. Podľa neho sa v Zítkovej činnosti nedá nájsť ani skrytá propagácia rasistických hnutí a nič nenasvedčuje tomu, že by vydavateľ sám s podobnými názormi sympatizoval.
Vydanie knihy bolo podľa Teschlera nevkusné a prieči sa mravom. "Obzvlášť, keď je motivované ziskom. To však na odsúdenie nestačí," dodal sudca.
Zítko od začiatku tvrdí, že Mein Kampf vydal iba pre peniaze. Po obchodnej stránke mu jeho zámer určite vyšiel. Pôvodný 10-tisícový náklad knihy zvýšil pre obrovský záujem na 106-tisíc kusov. Deväťdesiattisíc z nich aj stihol predať, zvyšok mu na začiatku trestného stíhania zhabala polícia.
Zítkovo vydavateľstvo Otokar II. vydalo alebo plánovalo vydať viac knižiek kontroverzných autorov. Aj Mein Kampf bol podľa majiteľa súčasťou edície klasikov totalitných ideológií, napríklad zakladateľov komunizmu. "Takéto knihy musia vychádzať už len preto, že si ich toľko ľudí chce prečítať," povedal Zítko agentúre ČTK.
Historici mu však v prípade Mein Kampfu vyčítali, že vydal iba nekomentovaný preklad. Keď už niekde vo svete Hitlerovo dielo seriózny vydavateľ vydá, sprevádzajú ho zvyčajne štúdie, ktoré ho vysvetľujú a zasadzujú do dobového kontextu.
Zítko po procese prejavil záujem o osud kníh, ktoré mu polícia zhabala. Jeho advokát Tomáš Sokol naznačil, že by mohli pre zhabané knihy a ušlý zisk žiadať o finančnú náhradu.