WordNet - angličtina
http://www.cogsci.princeton.edu/~wn/obtain.shtml
Ak prekladáte, pracujete s jazykom. Pri práci s jazykom často potrebujete synonymický slovník, ktorý uľahčuje prácu. Synonymá sú slová iného znenia, ktoré nesú úplný alebo podobný význam slova, ktorému sa chcete vyhnúť či už z dôvodov opakovania alebo pôvabu textu.
Pre anglický jazyk nájdete takmer dokonalý nástroj pre prácu so synonymami, a nielen to. WordNet je viac než len synonymický slovník. Jeho výhodou je aj to, že je úplne zadarmo.
WordNet je k dispozícii aj pre systémy Unix, ak teda používate Linux, budete ho môcť využívať. WordNet je lexikálna databáza, kde okrem synoným nájdete aj bližšie podobné slová či slová opačného významu. Obsahuje anglické podstatné mená, slovesá, prídavné mená, príslovky. Slovník vytvorilo laboratórium Cognitive Science Laboratory na univerzite v Princestone.
Slovník si stiahnete zo stránky z vyššie uvedenej adresy, kde sa aj dozviete viac o novinkách a jeho ďalšom pokračovaní. Balík má približne 12,9 MB a je tu možnosť stiahnuť ho pre Windows i Unix.
Ak sa vám slovník nechce sťahovať, môžete s ním pracovať aj v on-line podobe, ak máte trvalé pripojenie na internet, čo dnes už po príchode ADSL a káblového operátora nie je žiadnou vzácnosťou. Pre on-line používanie lexikálnej databázy WordNet navštívte stránku:
http://www.cogsci.princeton.edu/cgi-bin/webwn
a zadajte výrazy, ktoré vás zaujímajú.
MultiWordNet
http://tcc.itc.it/projects/multiwordnet/
MultiWordNet je on-line databáza synonyma pre angličtinu, taliančinu a španielčinu. Horeuvedenú stránku načítate vo vašom internetovskom prehliadači a budete mať prístup k významom slov a k synonymám v troch svetových jazykoch.
WordWeb
WordWeb je naopak komerčná aplikácia, ktorá zas má aj svoju voľnú verziu. Tá postráda niektoré prvky verzie Pro, ale má vynikajúco prepracované užívateľské rozhranie, takže sa v synonymách či podobných anglických výrazoch budú menej skúsení užívatelia možno o niečo lepšie orientovať. Slovník má výhody aj v tom, že vie rozlišovať medzi americkou, britskou, írskou, kanadskou či austrálskou angličtinou, možno zakázať zobrazovanie napr. vulgárnych slov, po vyhľadaní
kľúčového slova vie odfiltrovať slovesá/podstatné mená a ponúka aj možnosť on-line slovníkov na webe po kliknutí na X-Ref > Web Dictionary vpravo hore, čím sa dostanete k internetovým slovníkom veľmi veľkého rozsahu jazykov, kde nechýba ani čeština či slovenčina.
Okrem toho v okienku nižšie môžete vyhľadať výrazy vo výkladovom slovníku Cambridge Advanced Learner's Dictionary.
Krátky slovník slovenského jazyka
Pri práci s textami v slovenčine je často potrebné overiť si, či slovo nie je bohemizmom (prevzaté z češtiny), alebo či je správne vyslovené/napísané, niekedy je možno potrebné aj vedieť jeho skloňovanie. Predstavme si len také slovo ako "buš", ktorý je v češtine iného rodu ako v slovenčine. Podobne je to aj s výrazom "kláves". Krátky slovník slovenského jazyka na vyššie uvedenej internetovej stránke je štvrtým vydaním z vydavateľstva Veda z roku 2003, ktoré bolo k dispozícii aj knižne. Je síce pravda, že ide o krátky slovník, takže v ňom nenájdete dnes už množstvo moderných výrazov, ale pre prácu a overovanie si korektnej slovenčiny určite postačí. Krátky slovník slovenského jazyka vypísal pre slovo "buš" text: buš -a m. (angl.) tropický suchomilný krovinatý porast vyskytujúci sa najmä v juž. Afrike a v Austrálii. Hneď za slovom "buš" vidieť koncovku pre druhý pád (-a), ďalej rod (m), pôvod (angličtina) a význam. Pre rýchlu a efektívnu prácu možno ani nenájdete lepšie riešenie, keďže práca s počítačom šetrí čas, ktorý je určite každému drahý.
Ako bezplatne prekladať internetové stránky
Tomuto účelu slúži viac aplikácií, jednou z nich je aj PC Translator, ten však stojí nemalý peniaz. Ale nevadí. Ak sa vám podarilo naučiť sa po anglicky, môžete navštíviť stránku http://babel.altavista.com/, kde uvediete adresu internetovej stránky, ktorú chcete preložiť. Bez problémov sa tak dostanete k významu stránok v jazykoch ako portugalčina, nemčina, ruština, francúzština či dokonca japončina. Ak anglicky neviete, v Čechách existuje program Britanik (http://www.britanik.cz/ ), pomocou ktorého preložíte všetky anglické stránky do češtiny.
Ako jednoducho získať informácie o obsahu diskov
Ak si potrebujete spraviť adresárový výpis, je možné aplikovať aj ten najjednoduchší spôsob, t.j. pomocou príkazu dir. Hoci sme o tejto možnosti už písali, treba pripomenúť, že tento spôsob oceníte aj pri spätnej kontrole súborov, teda či nepribudli nejaké súbory, pričom vy ste nič neinštalovali. Aplikujete nasledovný príkaz:
dir C:\Windows /S > C:\DirList.txt
Dostanete výpis súborov vo všetkých adresároch i podadresároch a o niekoľko týždňov môžete aplikovať ten istý príkaz a zistíte tak, či pribudli nejaké súbory a aké. Vírusy sa najčastejšie prejavujú v adresároch aj cestou "nenápadných" súborov.
Horeuvedený príkaz môže pravdaže slúžiť aj ako vhodná alternatíva pre katalogizáciu CD a DVD. I keď pravdaže existujú pre tento účel rôzne programy, ich častou nevýhodou je, že sú komerčné, teda treba za ne zaplatiť. Pre jednoduchú katalogizáciu postačí plne zoznam všetkých súborov, v ktorých vyhľadáte to, čo potrebujete. Ak máte napríklad na CD uložený súbor "môjobrázok.jpg", príkazom dir C:\Windows /S > C:\DirList.txt
alebo
dir C:\ /S > C:\DirList.txt ho budete mať uvedený v súbore DirList.txt, kde ho jednoducho vyhľadáte v aplikácii ako Wordpad, Word atď. V aplikácii Wordpad či Word stačí použiť klávesy Ctrl+F3 a do textového okna uvediete názov súboru, ktorý chcete vyhľadať. Ak chcete porovnať súbory vytvorené z adresára C:\Windows pred týždňom a teraz, vo Worde najprv otvoríte dokument DirList.txt a potom dokument, najlepšie pod iným názvom, ktorý obsahuje súbory z dnešného dňa, otvoríte cez menu Tools > Track Changes > Compare Documents.
Ak máte zapnutú tlačiareň a chcete vytlačiť iba zopár maličkostí ako napr. zoznam súborov v adresári C:\DOCS, použijete príkaz :dir C:\DOCS /S > prn a pravdaže nesmiete zabudnúť stlačiť kláves ENTER.
Schránka - čo ak ste v nej zabudli niečo dôležité?
Pre prácu so schránku už bolo napísaných pár tipov, avšak pre menej skúsených užívateľov uvedieme, že "schránka" (Clipboard) vo Windows je pamäťová schránka, do ktorej ukladáte najrôznejšie objekty - texty, grafiku, výrezy grafiky atď. Kopírovanie do schránky docielite pomocou menu Windows aplikácií Edit > Copy (Editovať > Kopírovať) (alebo aj klávesmi Ctrl+C), avšak objekt treba mať niekedy označený (napr. text vo Worde označíte stlačením klávesy Shift a výber realizujete ťahaním myšou). Objekt zo schránky uložíte do dokumentu Word/Excel/PowerPoint a aj do iných aplikácií väčšinou pomocou menu Edit > Paste (Editovať > Vložiť), alebo stlačením kláves Ctrl+V.
Ak teda veľa pracujete so schránkou a potrebujete vedieť informáciu, čo ostalo v schránke naposledy, navštívte menu Start > Programs > Accessories > System Tools > Clipboard Viewer (Štart > Programy > Príslušenstvo > Systémové nástroje > Prezrieť schránku).
n