Zodpovedné izraelské ministerstvá to ticho tolerovali a používali na výstavbu ciest, karavany, vodovodné a elektrické prípojky k nelegálnym osadám peniaze izraelských daňových poplatníkov. To, čo bolo v Izraeli roky verejným tajomstvom, potvrdila správa prokurátorky Talie Sassonovej.
Sassonová hovorí o vážnom ohrození izraelskej demokracie a požaduje "drastické kroky" na vyriešenie celej situácie.
Jej správu zverejnili v stredu. Za prvých 24 hodín stála miesto viacero úradníkov, objavilo sa zopár podaní na úrad generálneho prokurátora a do nepríjemnej pozície sa dostal premiér Ariel Šaron, ktorý je zakladateľom aj "zradcom" osadníckeho hnutia.
Šaron sa dostal pod tlak ľavice aj pravice za správu, ktorú sám po americkom naliehaní prikázal vypracovať.
Osady, ktoré rieši Sassonovej správa, nie sú ničím iným len skupinami karavanov alebo mobilných domov stojacich neďaleko povolených osád (čo sú v mnohých prípadoch celé mestá). Problematické je, že polovica zo 105 ilegálnych osád stojí na pôde, ktorá buď patrí Palestínčanom, alebo nemá známeho vlastníka.
Sassonová požaduje, aby ich okamžite zbúrali. Očakáva sa, že premiér to aspoň v niektorých prípadoch za asistencie médií v dohľadnom čase urobí. Na to ho už mesiace vyzýva aj Bushova administratíva. Šaron sa tomu dosiaľ bránil. Presadzuje totiž zrušenie osád v pásme Gazy a osadníkom tvrdí, že za to zachráni osady na Západnom brehu. Aspoň tie nepovolené však bude musieť zbúrať.
Sassonovej správa hovorí skôr o systémovom zlyhaní, ako o osobnej a politickej zodpovednosti. Rovnako však tvrdí, že ministri museli vedieť, čo sa deje na ich ministerstvách.
Bývalý minister výstavby Effi Eitam, ktorý patrí k náboženskej pravici, išiel s hľadaním politickej zodpovednosti najďalej a za zodpovedného označil premiéra Šarona. Po vyšetrovaní premiéra, ktoré by sa mohlo skončiť obvinením, volajú aj Šaronovi stranícki oponenti v strane Likud. Dúfajú, že ak by Šaron musel prevziať zodpovednosť, zastavil by sa jeho plán zrušenia židovských osád v Gaze.