Molex bol jednou z prvých amerických firiem, čo sa rozhodli investovať na zelenej lúke na Slovensku. Na snímke je zamestnankyňa firmy Agnesa Janitorová pri kontrole detekčných senzorov na aktiváciu airbagov do osobných áut. FOTO - TASR |
Americké firmy objavili stredo- a východoeurópske krajiny ako príťažlivé lokality na svoje investičné zámery. Vyplýva to z ankety, ktorú uskutočnila Americká obchodná komora v Nemecku spolu s poradenskou firmou Boston Consultung Group. Tento rok sa na štúdii zúčastnilo 70 veľkých amerických koncernov, zamestnávajúcich v Nemecku dovedna viac ako 230-tisíc ľudí a majúcich spolu obrat vyšší ako 100 miliárd eur.
Viac ako štvrtina opýtaných amerických podnikov v Nemecku označila východnú Európu za ťažiskový región pre nové koncernové investície. Pred rokom to bolo iba 13 percent. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádza, že americké firmy budujú vo východnej Európe vo zvýšenej miere nielen výrobné kapacity, napríklad v automobilovom priemysle, ale sem premiestňujú aj služby, povedzme call-centrá.
Americké podniky si na nových členských krajinách EÚ cenia predovšetkým nízke náklady na pracovné sily a menšie byrokratické obmedzovanie podnikateľských aktivít.
Denník Handelsblatt prináša názor Dietera Heuskela, šéfa nemeckej pobočky globálne operujúceho poradenského koncernu Boston Consultig Group. Podľa neho stráca Nemecko na význame ako výrobná lokalita. Podľa štúdie zamýšľa každý piaty v Nemecku aktívny americký podnik premiestniť buď čiastočne, alebo úplne produkčné aktivity do lacnejšieho zahraničia.
Hlavnými príčinami sú vysoké pracovné náklady v Nemecku, neprehľadnosť daňového systému a nízka pružnosť nemeckého pracovného trhu. Nemecko však zostáva dôležitým investičným cieľom pre americké firmy s aktivitami v oblasti marketingu, odbytu, vedy a výskumu. Výrobné procesy náročné na pracovné sily sa však postupne presúvajú z Nemecka do lacnejších štátov.
Prezident Americkej obchodnej komory v Nemecku Fred Irwing zdôraznil podľa denníka Financial Times Deutschland, že vo východnej Európe panuje iná atmosféra. "Nálada vo východnej časti Európy pripomína optimistické priekopnícke časy. V Nemecku vládlo takéto ovzdušie v 50. a 60. rokoch. Medzičasom sa však vyparilo."