Ulice Paríža zaplnili študenti, robotníci, bankári, dopravcovia i štátni úradníci. Ich cieľom je zastaviť plánované reformy v školstve, privatizáciu štátnych firiem i predĺženie pracovného týždňa. Zatiaľ dosiahli ochromenie parížskej dopravy. FOTO - REUTERS |
PARÍŽ - Veľké problémy v doprave sú prvé viditeľné dôsledky štrajku, ktorý na včera vyhlásili francúzske odbory s cieľom vynútiť si zvýšenie platov, zachovať pracovné miesta a tridsaťpäťhodinový pracovný týždeň.
Mestská doprava a vlaky fungovali len čiastočne, na cestách do Paríža boli ráno zápchy s celkovou dĺžkou 200 kilometrov, prevádzka na letisku Roissy bola obmedzená na 75 a Orly na 25 percent.
Štrajk vyhlásili tiež zamestnanci mnohých škôl, pôšt, bánk a súkromných priemyslových podnikov. Po celom Francúzsku sa má konať asi 150 manifestácií.
V Paríži včera ráno niektoré linky metra nechodili vôbec a v ďalších bola prevádzka obmedzená na polovicu až desatinu, z prímestských vlakov chodil len každý štvrtý. Doprava je obmedzená aj v provinčných mestách.
Dráhy oznámili, že z rýchlovlakov TGV pôjde len každý druhý a z regionálnych spojov miestami len každý štvrtý. Parížske letisko hlási okrem obmedzení prevádzky meškanie letov.
Ide o tretí veľký sociálny protest od začiatku roka a ďalšie zvýšenie tlaku na vládu, ktorá nechce ustúpiť od reforiem, ktoré považuje za nutné na ozdravenie verejných financií a dodanie väčšej konkurencieschopnosti francúzskemu hospodárstvu.
Podľa jedného prieskumu protesty podporuje 66 percent Francúzov. Odbory uvádzajú, že vo verejnom sektore klesla kúpyschopnosť od roku 2000 o päť percent, v súkromnom asi rovnako za posledné tri roky. Vláda naopak hovorí o zvyšovaní tohto ukazovateľa, aj keď veľmi slabom - predminulý rok 0,3 percenta a minulý rok 1,5 percenta. Novú muníciu dodali v tomto ohľade odborom nedávne údaje o mimoriadne veľkom zvýšení ziskov veľkých firiem v minulom roku. Ak ide o nezamestnanosť, oprávňujú obavy odborov aj oficiálne čísla - v januári stúpli o desatinu percenta na rovných desať percent. Tento vývoj spochybňuje sľub premiéra Jeana-Pierra Raffarina, že tento rok sa nezamestnanosť zníži na deväť percent. Vláda pristupuje k súčasným protestom obozretne, aby nevzbudila ďalšiu nespokojnosť a neohrozila tak výsledok májového referenda o ústave Európskej únie. Na 18. marca bola ohlásená schôdzka predstaviteľov štátu a sociálnych partnerov o mzdových otázkach.
Včerajšie protesty sa časovo kryli s návštevou delegácie Medzinárodného olympijského výboru, ktorá posudzuje v Paríži jej kandidatúru na usporiadanie letnej olympiády v roku 2012. Z mnohých strán zaznievajú obavy, že zmätky, čo sú so štrajkom spojené, šance Paríža poškodia. Oficiálni predstavitelia vyslovujú nádej, že to tak nebude. (čtk)