Odpoveď: "Predsedu školskej maturitnej komisie vymenúva do 15. marca príslušný krajský školský úrad na základe návrhov riaditeľov stredných škôl na obdobie jedného roka odo dňa vymenovania. Škola má iba jednu školskú predmetovú komisiu, nezávisle od času trvania maturitných skúšok."
8 8 8
Otázka: Je predmetová maturitná komisia pre praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky a teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky totožná?
Odpoveď: "Maturitná skúška z teoretickej časti odbornej zložky a z praktickej časti odbornej zložky sa koná pred predmetovými maturitnými komisiami. Keďže teoretická časť odbornej zložky a praktická časť odbornej zložky sú samostatnými predmetmi maturitnej skúšky, nie sú predmetové maturitné komisie totožné. To ale nevylučuje účasť niektorých členom v rôznych komisiách.
V jednom skúšobnom období môže byť v škole ustanovených aj viac predmetových maturitných komisií pre teoretickú časť odbornej zložky a praktickú časť odbornej zložky."
8 8 8
Otázka: Môže mať predmetová maturitná komisia viac skúšajúcich učiteľov, alebo môže byť učiteľ odbornej praxe nahradený učiteľom odborných teoretických predmetov alebo predmetová maturitná komisia rozšírená o ďalšieho člena? A kto je to "učiteľ odbornej praxe", ktorý je členom predmetovej maturitnej komisie?
Odpoveď: "Predmetovú maturitnú komisiu tvorí predseda, jeden skúšajúci učiteľ odborných predmetov a jeden skúšajúci majster odbornej výchovy alebo učiteľ odbornej praxe. Pod učiteľom odbornej praxe sa rozumie učiteľ praktického vyučovania, v súlade s prílohou vyhlášky ministerstva školstva o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov."
8 8 8
Otázka: Zvládnu iba traja členovia komisie vedomosti, ktoré má mať absolvent študijného odboru?
Odpoveď: "Traja členovia maturitnej komisie musia mať vedomosti, ktoré zodpovedajú požadovaným vedomostiam a zručnostiam absolventa študijného odboru. Túto skutočnosť zohľadní riaditeľ školy pri vymenúvaní členov predmetovej maturitnej komisie."
8 8 8
Otázka: Akú aprobáciu má mať predseda predmetovej maturitnej komisie?
"Predseda maturitnej komisie môže byť len pedagogický zamestnanec s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou, ktorý má najmenej päť rokov pedagogickej praxe."
8 8 8
Otázka: Kto bude hodnotiť praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky v prípade formy realizácie a predvedenia komplexnej úlohy a to písomne?
Odpoveď: "Praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky (i v prípade formy realizácie a predvedenia komplexnej úlohy a to písomne) hodnotí predmetová maturitná komisia."
8 8 8
Otázka: "Konajú žiaci nadstavbového štúdia na združených stredných školách praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky?
Odpoveď: "Podľa vyhlášky o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach, učilištiach a praktických školách, sú predmetmi maturitnej skúšky pre stredné odborné učilištia a stredné odborné školy slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk, teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky a praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky. Z uvedeného vyplýva, že praktickú časť odbornej zložky vykonávajú i žiaci študijných odborov určených pre absolventov trojročných odborov (nadstavbové štúdium). V týchto odboroch sa zohľadňuje nadväznosť na príslušný učebný odbor."
8 8 8
Otázka: Učebný plán študijných odborov nadstavbového štúdia (večerná forma) neobsahuje predmet odborná prax. Akou formou teda majú absolventi konať praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky?
Odpoveď: "Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky nie je skúškou z predmetu odborná prax. Takéto ustanovenie vyhláška nepozná. Témy praktickej časti odbornej zložky sa spracujú v súlade s cieľovými požiadavkami na absolventa príslušného študijného odboru v oblasti odborného vzdelania. Charakteristika tém a overenie cieľových požiadaviek sa uvádza v časti VI.21. prílohy vyhlášky o ukončovaní štúdia."
8 8 8
Otázka: Chcel by som spresniť počet maturitných zadaní pre teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky. Je v zadaní otázok na teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky predpísaný počet tém? Je forma tvorby tém a zadaní predpísaná?
Odpoveď: "Áno, vyhláška o ukončovaní štúdia na stredných školách hovorí, že teoretická časť odbornej zložky má 25 tém. Témy sú v súlade s cieľovými požiadavkami na absolventa príslušného študijného odboru v oblasti odborného vzdelávania.
Príloha vyhlášky obsahuje i charakteristiku tém a overenie cieľových požiadaviek. Ďalej uvádzame, že maturitné zadania pre každú úroveň (vrátane úrovne B teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky) pripravuje príslušná predmetová komisia školy tak, ako sa uvádza v prílohe vyhlášky - časť VI., bod 6 všeobecných pokynov."
8 8 8
Otázka: V praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky je rozpracovaných viac možností od a) až po g). Znamená to, že v téme môže byť zahrnutá len jedna možnosť alebo ich kombinácia?
Odpoveď: "Praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky má vykonať žiak jednou z týchto možných foriem: praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy, obhajoba vlastného projektu, realizácia a obhajoba experimentu, obhajoba úspešných súťažných prác alebo predvedenie umeleckého výkonu. Z dikcie jednotlivých ustanovení vyhlášky vyplýva, že jednotlivé témy nemusia byť viazané iba na jednu formu konania maturitnej skúšky."
8 8 8
Otázka: Bude sa predvedenie komplexnej úlohy formou práce SOČ, obhajoba vlastného projektu atď. konať v deň praktickej skúšky ?
Odpoveď: "Áno. Keďže obhajoba úspešných súťažných prác a obhajoba vlastného projektu sú formami konania praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky, konajú sa v deň konania maturitnej skúšky z praktickej časti odbornej zložky."
8 8 8
Otázka: Ako dlho má trvať obhajoba vlastného projektu; ako dlho sa bude obhajovať v praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky?
Odpoveď: "Praktická časť odbornej zložky trvá podľa povahy študijného odboru najviac 24 hodín, v jednom dni osem hodín."
8 8 8
Otázka: Kedy sa má téma praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky oznámiť žiakovi študijného odboru skupiny 82, keď žiak výtvarne navrhuje a prakticky realizuje svoju prácu až štyri týždne ?
Odpovede: "Téma praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky v prípade, že ju bude vykonávať jednou z foriem vyžadujúcich prípravu, sa môže oznámiť žiakovi po schválení maturitných zadaní predsedom predmetovej maturitnej komisie."
8 8 8
Otázka: Vydá sa žiakovi združenej strednej školy po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky alebo záverečnej skúšky výučný list?
Odpoveď: "Výučný list sa vydáva žiakovi študijného odboru Oddielu A prílohy vyhlášky MŠ SR č.80/1991 Zb. o stredných školách. Žiaci študijných odborov Oddielu D citovanej prílohy výučný list nedostávajú, pretože ho dostali po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky pri ukončovaní štúdia učebného odboru. Študijné odbory Oddielu C citovanej prílohy sú študijnými odbormi v stredných odborných školách."
8 8 8
Otázka: Pozostáva aj maturitná skúška kvalifikačného pomaturitného štúdia iba z teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky a praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky?
Odpoveď: "Predmetmi maturitnej skúšky pre pomaturitné kvalifikačné štúdium je teoretická časť odbornej zložky a praktická časť odbornej zložky."
8 8 8
Otázka: Môže žiak v kvalifikačnom pomaturitnom štúdiu maturovať z predmetu, ak nie je v učebnom pláne odporúčaná dotácia hodín z príslušného predmetu ?
Odpoveď: "Áno. Podľa časti I. prílohy vyhlášky MŠ SR č. 510/2004 Z.z. o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach, učilištiach a praktických školách majú časové dotácie len odporúčací charakter."
8 8 8
Otázka: Ak sa žiak prihlási na dobrovoľnú maturitnú skúšku kvalifikačného pomaturitného štúdia, môže z nej odstúpiť?
Odpoveď: "Vyhláška o ukončovaní štúdia na stredných školách a o ukončovaní prípravy v odborných učilištiach, učilištiach a praktických školách, neobsahuje ustanovenia o odstúpení žiaka od maturitnej skúšky z dobrovoľného predmetu.
Podľa § 24 ods. 5 ak žiak neuspeje na maturitnej skúške z dobrovoľného predmetu maturitnej skúšky, táto skutočnosť nemá vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a na vysvedčení o maturitnej skúške sa neuvádza."
8 8 8
Otázka: Kto stanoví termín písomnej časti záverečnej skúšky?
Čo je obsahom písomnej časti záverečnej skúšky?
Odpoveď: "Termín písomnej časti záverečnej skúšky určuje riaditeľ strednej školy.
Obsahom písomnej časti záverečnej skúšky je písomné overenie vedomostí žiaka vo vyžrebovanej téme."
8 8 8
Otázka: Je potrebné, aby stálym členom skúšobnej komisie pre záverečnú skúšku bol aj delegovaný zástupca profesijnej komory? Je bezpodmienečne nutné, aby sa k vypracovaným témam na písomnú a praktickú časť záverečných skúšok vyjadrovala aj priemyselná komora?
Odpoveď: "Stálym členom skúšobnej komisie pre záverečnú skúšku je aj delegovaný zástupca profesijnej komory, ak má kompetencie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy podľa osobitného predpisu. Obdobne platí i ustanovenie o vyjadrovaní sa profesijnej komory k témam na písomnú a praktickú časť záverečnej skúšky - vyjadruje sa k nim profesijná komora. Podmienkou účasti profesijnej komory na záverečných skúškach sú príslušné kompetencie v oblasti odborného vzdelávania a prípravy. Také má napríklad Slovenská živnostenská komora. V tejto súvislosti uvádzame i potrebu preukázania vzťahu príslušnej komory k učebnému odboru z hľadiska prípravy na konkrétne povolanie."
8 8 8
Otázka: Skúšobná komisia povoľuje vykonať celú záverečnú skúšku aj vtedy, ak žiak bol klasifikovaný na niektorej opravnej skúške stupňom 5. Ak žiak bude hodnotený na prvej opravnej záverečnej skúške z jedného predmetu stupňom 5, potom mu skúšobná komisia povoľuje konať druhú opravnú skúšku alebo opakovanie celej skúšky?
Odpoveď: "Ak žiak opakovane neuspel na opravnej skúške z časti záverečnej skúšky, môže mu skúšobná komisia povoliť opakovať celú záverečnú skúšku. Celú záverečnú skúšku môže opakovať iba raz. Podľa § 26 ods. 2 vyhlášky sa opravná skúška koná iba z jednej časti záverečnej skúšky."