Parlament v uznesení vyhlásil, že je stále potrebné vyvinúť intenzívnejšie úsilie o dotvorenie vnútorného trhu. Podľa nich je na členských štátoch, aby sa vyrovnali so štrukturálnymi reformami, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie európskeho sociálneho modelu. Poslanci vyzvali Európsku komisiu, aby predložila tretiu smernicu o liberalizácii trhu s energiou, s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých aktérov a všetky druhy energie vrátane obnoviteľnej. Podľa parlamentu je potrebné zvýšiť výdavky na poľnohospodárstvo v rámci rozvoja vidieka, týkajúce sa najmä vzdelávania mladých farmárov.
EÚ si v Lisabone pred piatimi rokmi vytýčila cieľ stať sa do roku 2010 najdynamickejšou ekonomikou sveta. V polčase sa však ukazuje, že priepasť vo výkonnosti oproti USA sa naopak zväčšila.
Revidovaná stratégie má preto podľa šéfa komisie Joseho Barrosa zabezpečiť "nový začiatok". Úspech však závisí predovšetkým od reforiem v členských krajinách. Tie by od jesene 2006 mali predkladať pravidelné správy o plnení národných "lisabonských" plánov. Verheugen trval aj na tom, aby za Lisabon zodpovedal v každom štáte jeden minister, aby neosobná stratégia dostala "konkrétne tváre".
Slovenská vláda včera schválila pozíciu Slovenskej republiky k strednodobému hodnoteniu Lisabonskej stratégie pre jarné zasadnutie Európskej rady. Vláda je presvedčená, že táto stratégia môže byť úspešná len vtedy, ak sa bude podstatne viac sústreďovať na rast konkurencieschopnosti a zamestnanosti pri rešpektovaní zásad trvalo udržateľného rozvoja. (tasr, čtk)