Donna, Catherine, Paula a Claire (zľava) McCartneyové, štyri z piatich sestier, ktoré chcú pred súd dostať vrahov svojho brata. Vedľa je jeho syn Coneald s policajným letákom, ktorý žiada, aby svedkovia o zločine informovali. Chlapec sa koncom februára zúčastnil na demonštrácii proti IRA. FOTO - REUTERS |
Vražda, ktorá sa odohrala 30. januára na ulici pred barom v Belfaste, nepôsobila nijako mimoriadne. Málokto by uveril, že spôsobí Írskej republikánskej armáde (IRA) toľko problémov. Skôr sa zdalo, že sa zaradí na dlhý zoznam surových potýčok, v sektárskom prostredí severoírskych katolíkov často nepotrestaných.
Proti sa postavila rozvetvená rodina zavraždeného Roberta McCartneyho (33). Jeho päť sestier od IRA žiadalo, aby vrahov vydala súdu. McCartneyho, oddaného republikána, dobili práve členovia tejto skupiny.
IRA vie, kto vraždil - tvrdí, že zo štyroch osôb, ktoré sa zapojili do bitky, boli dvaja ich členovia. Vedela to aj polícia, ale po tom, ako sa svedkom vyhrážali ostrí republikánski chlapci, jej chýbali dôkazy. Situácia sa zmenila a polícia práve včera jedného podozrivého zatkla.
Bez odvahy a odhodlania postihnutej rodiny, predovšetkým piatich sestier, by sa to nepodarilo. Organizovali pouličné demonštrácie, na ktorých IRA obvinili, že chce vraždu ututlať.
IRA sa dostala do mimoriadnej situácie. Katolícka komunita dala jasne najavo, že má plné zuby kriminálnych a teroristických akcií jej členov. Po decembrovej lúpeži v banke v Belfaste (IRA odmieta, že by si odniesla 26,5 milióna libier - polícia, Londýn aj Dublin tvrdia opak), sú republikáni pod veľkým tlakom. Vylúčila preto troch svojich členov. To však nestačilo.
Včera šokovala návrhom McCartneyho rodine, že vrahov sama potrestá - teda zavraždí ich. "IRA bola pripravená zastreliť osoby priamo zapletené do vraždy Roberta McCartneyho," uvádza sa v jej vyhlásení.
Takéto barbarské vnímanie spravodlivosti odsúdila verejnosť, britskí i americkí politici a dokonca aj strana Sinn Féin, politické krídlo IRA.
"Nechceme pomstu, žiadame riadny súd," trvajú na svojom McCartneyovci. IRA sa s nimi dvakrát stretla a oznámila im, kto Roberta zavraždil. Vo verejnom vyhlásení presne popísala priebeh bitky. Mená vrahov však nezverejnila. Ani pod tlakom verejnosti neporušila zásadu nespolupracovať s políciou a súdmi. Neuznáva ich a považuje za britských prisluhovačov. Stačilo však, že v oznámení sľúbila, že nebude zastrašovať svedkov zločinu ochotných vypovedať a polícia už zatýkala.
S ospravedlnením dávnejšie prišla aj strana Sinn Féin. Predseda strany Garry Adams vraždu verejne odsúdil a vrahov vyzval, aby sa vydali spravodlivosti a vylúčil sedem členov strany.
Pred májovými voľbami Sinn Féin hrozí biedny výsledok, a McCartneyho sestra Paula - teraz veľmi populárna - zvažuje, že bude kandidovať za hlavných rivalov tejto strany. Spolu so sestrami dostala pozvanie od amerického prezidenta Georgea Busha na tradičný deň svätého Patrika, írskeho patróna. Prvýkrát od roku 1995 pozvanie od Bieleho domu nedostala nijaká severoírska politická strana, ani Sinn Féin.
Ako v Belfaste zabili McCartneyho
Róbert McCartney sa zastavil s priateľom v bare na pivo. Do konfliktu so skupinou mužov sa dostali po tom, ako niektorý z mužov spravil oplzlé gesto smerom k jednej žene. McCartneyho brutálne zavraždili a jeho priateľa ťažko zranili. Kým sanitky viezli obidvoch zranených do nemocnice, vrahovia sa do krčmy vrátili, zlikvidovali nože, vymazali záznamy z videokamier a zničili všetky stopy - postup typický pre IRA. Asi 70 hosťom pohostinstva sa vyhrážali a tak všetci svedkovia polícii tvrdili, že v čase zločinu boli na záchode. (čtk, r)