Demonštrácia počas MDŽ sa skončila bitkou. FOTO- REUTERS |
Turecko chce zostaviť komisiu nezávislých odborníkov, ktorí by objasnili, ako je to s tvrdením Arménska, že Turci zabili v rokoch 1915 až 1923 jeden a pol milióna Arménov. Arméni hovoria o genocíde, Turci ju popierajú a tvrdia, že Arméni boli rovnako ako tisícky Turkov obeťami 1. svetovej vojny.
Genocídu Arménov uznalo 14 krajín sveta, medzi nimi Francúzsko, Rusko, Kanada či Švajčiarsko a o tejto téme sa začalo opäť hovoriť v súvislosti so snahami Turecka vstúpiť do Európskej únie.
Nikto otvorene nepodmieňoval prípadný vstup Turecka uznaním arménskej genocídy, ale Turkom nepriamo naznačovali, že by to bol pozitívny signál. Ankara teraz pripúšťa nezávislé vyšetrovanie. Inicioval ho premiér Recep Tayip Erdogan.
Pozorovatelia tvrdia, že Erdogan sa náhlou ústretovosťou snaží zakryť škandál, ktorý vyvolali tureckí policajti, keď zbili Turkyne demonštrujúce na Medzinárodný deň žien. Polícia reagovala podľa ľudskoprávnych organizácií neprimerane: na ženy použila slzný plyn a niektoré hovorili, že ich policajti zvalili na zem a dokopali.
V Európskej únii to vyvolalo šok a podľa diplomatických kuloárov jeden z najsilnejších priaznivcov vstupu Turecka do únie - Veľká Británia v tichosti Turkom ostro naznačila, že toto Európa nebude tolerovať.
Pre odporcov tureckého vstupu to bol ďalší príklad toho, že Turecko nemá rovnakú politickú kultúru ani úctu k ľudským právam ako európska dvadsaťpäťka.
Turci oponujú, že robia len to, čo vidia v európskych mestách, keď polícia zasahuje napríklad proti antiglobalistom. "Ani ich nikto nevíta kvetmi," komentoval incident turecký minister spravodlivosti Cemil Cicek.
Policajná brutalita a zlý stav ľudských práv Turecku dlhé roky bránili v začiatku vstupných rokovaní s úniou. Prísľub, že začne dialóg s Bruselom, dostala Ankara až minulý rok po sérii reformných zákonov a zrušení trestu smrti. Vstupné rokovania sa začnú v októbri, ale únia vystríha, že ich kedykoľvek môže pozastaviť.
Turecko má totiž stále zvláštne praktiky. V minulých dňoch navrhol minister životného prostredia Osman Pepe, aby sa zmenili názvy zvierat, ktoré majú prídomok kurdský alebo arménsky. Líšky, ovce a srnky boli podľa neho pomenované so zlými úmyslami. Turecko má s Arménskom zlé vzťahy pre obvinenia z genocídy a bojuje proti kurdskému separatizmu.