ujú finančné trhy, mal zverejniť štatistický úrad až dnes o deviatej ráno. Taký je predpis Medzinárodného menového fondu (MMF).
"MMF nás nepochváli, že to premiér takto jednoznačne formuloval," povedala hovorkyňa štatistického úradu Eva Kelemenová. Podľa nej však premiér hovoril zrejme iba o prognózach, nie definitívnych číslach.
Ekonomické údaje tohto typu často ovplyvňujú obchodovanie s korunou či rozhodovanie sa investorov. Bývajú pripravené zväčša už niekoľko dní pred ich zverejnením a podľa Kelemenovej ich "môžeme 24 hodín pred zverejnením poskytnúť vláde". Pozná ich aj vedenie štatistického úradu vrátane riaditeľov sekcií.
Na otázku SME, či si premiér uvedomoval riziko porušenia pravidiel MMF a odkiaľ mal už o dva dni skôr údaje, ktoré nemal v tom čase ešte vedieť, tlačový odbor odpovedal: "Informácie, na ktoré sa vo vašich otázkach odvolávate, odzneli off-record (mimo záznamu), o čom boli zástupcovia médií, prítomní v sále, vopred informovaní."
Analytik ING Bank Ján Tóth si na rozdiel od Kelemenovej myslí, že premiér nehovoril o prognózach, ale o definitívnych číslach. Nemyslí si však, že premiérove slová by mohli spôsobiť vážny problém, hoci "by bolo lepšie, ak by nepoužíval konkrétne čísla". V strednej Európe to podľa neho nie je ojedinelý prípad, napríklad "poľský minister financií vraj zvykne povedať dôležité číslo aj dva dni vopred". Častejšie porušovanie pravidiel by podľa analytika mohli zmiasť finančné trhy, zvyknuté na presný mechanizmus štatistického zverejňovania.